• +420 732 653 601

Pokládka vinylové podlahy

Elastické podlahy

Na našem trhu je dostupných několik druhů vinylových podlah. Metody jejich pokládky se u jednotlivých druhů liší.

Pokládka vinylové podlahy má svá úskalí

Pokládka vinylové podlahy může vypadat jednoduše, ale má svá úskalí. Vyžaduje dokonalou přípravu podkladového povrchu a značnou dávku cviku i zručnosti. Začátečníci mohou snadno napáchat více škody než užitku a ideální pro ně je přenechat pokládku vinylové podlahy profesionálům.

Na co je třeba dbát při pokládce vinylových podlah

U všech typů vinylových podlah je pro dosažení perfektního vzhledu a dlouhé životnosti nezbytná naprostá přesnost práce a důsledné dodržení pracovních postupů. Pro všechny vinylové podlahy platí, že by měly být instalovány na zcela rovný, důkladně očištěný a suchý povrch. Špatně připravený nebo nerovný povrch může zapříčinit nerovnosti a deformace podlahy. Konkrétní postup pokládky se odvíjení od typu podlahové krytiny.

Pokládka jednotlivých druhů vinylových podlah

  • Lepené vinylové podlahy jsou k dostání buď v rolích nebo jako jednotlivé segmenty. K nalepení vinylové podlahy je třeba speciální podlahářské lepidlo, které se rozetře, nechá odvětrat a poté se krytina položí přesně na své místo. Pro úspěšné položení vinylové podlahy je třeba dobře odhadnout jak množství lepidla, tak dobu odvětrání. To začátečníkům často činí problémy. Pokud tedy chcete zamezit vzniku bublin, nerovností a nedokonalému spojení jednotlivých dílců, zvolte služby profesionálů, kteří pokládku podlahy zrealizují k Vaší naprosté spokojenosti.
  • Vinylové plovoucí podlahy se skládají ze segmentů s vinylem nalepeným na speciální desku. Systém jejich pokládky je obdobný jako u plovoucí podlahy.
  • Vinylové podlahy se zámkovým systémem se sestavují ze segmentů, které jsou navzájem spojeny zámkovým systémem. Segmenty tedy není třeba lepit. Náročnější než samotné spojení jednotlivých dílců je zarovnání okrajů vinylové podlahy u stěn a dveří, kde je třeba pracovat precizně a zcela přesně.
  • Vinylové podlahy se systémem click se pokládají obdobně jako segmenty se zámkovým systémem. Na boku mají vyfrézovaný zámkový spoj, kterým se dílce spojují k sobě. Ani ty tedy není třeba lepit.

Profesionální pokládka vinylové podlahy zaručí perfektní vzhled a dlouhou životnost

Aby byla vinylová podlaha položena kvalitně, je vhodné využít služby profesionálů. Při neodborně provedené pokládce se navíc často mění záruční podmínky podlahového materiálu v neprospěch zákazníka. Rádi Vám zajistíme odbornou a kvalitně provedenou pokládku vinylové podlahy. Postaráme se, aby si Vaše nová podlaha zachovala krásný vzhled a bezchybnou funkčnost po dlouhou řadu let.

Výhody pokládky vinylové podlahy od nás

  • Zaručujeme zcela profesionální a odbornou pokládku vinylových podlah včetně realizace všech přípravných prací, jako je zaměření nebo očištění povrchu.
  • Na veškerou naši práci poskytujeme zákonnou záruku.
  • S pokládkou nejen vinylových podlah máme mnoholeté zkušeností.
  • Naši zaměstnanci jsou perfektně vyškolení profesionálové s dlouhodobou praxí.
  • Používáme pouze profesionální nástroje a přípravky.
  • Našim zákazníkům poskytujeme vysoce kvalitní a komplexní služby bez ohledu na plochu realizované podlahy.
  • Realizujeme pokládku vinylových podlah na malých i rozměrných plochách.
  • Našim zákazníkům šetříme čas i starosti a za příznivou cenu jim položíme vinylovou podlahu přesně podle jejich představ.

Zajímají Vás naše ceny realizace podlah? Přejete si sjednat návštěvu našeho technika? Máte dotaz týkající se našich služeb? Kontaktujte nás na našem telefonním čísle, emailem nebo prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi s Vámi projdeme všechny detaily zakázky a vyřešíme Vám pokládku podlahy přesně podle Vašich představ.


Časté dotazy

Takzvané PVC neboli polyvinylchlorid není vhodný jen k výrobě měkčeného PVC, ale také k výrobě velmi odolných vinylových podlah. Právě ty se v posledních letech stávají čím dál oblíbenějšími. V praxi se podlaha skládá z několika odlišných vrstev PVC. Vinylové podlahy můžete použít v rodinných domech či ve veřejných prostorách, například na úřadech nebo v rekreačních objektech, jako jsou například hotely. Jde o podlahy velmi odolné, poradí si i s vodou, tudíž je můžete použít i do koupelen a jiného vlhkého prostředí. Proti poškození vinylové podlahy slouží silná nášlapná vrstva. Rovněž odolá kolečkovým židlím a chemikáliím všeho druhu. Taktéž vzdoruje pádům těžkých předmětů. Vinylové podlahy se rovněž velmi snadno pokládají. Díky systému zámků, kdy se jednotlivé díly pokládají vedle sebe, nevzniká žádná spára a máte ji položenou téměř za pár minut.
V neposlední řadě považujeme za důležité zmínit, že vinylové podlahy lze kombinovat s podlahovým topením. Sám vinyl působí velmi hřejivě a také je příjemný na omak. I chůze po vinylu je velmi komfortní. A protože se dnes už vinylové podlahy vyrábějí v mnoha imitacích, například dřeva, kamene, dlažby či kovu, jejich obliba stále roste.

Údržba vinylové podlahy je naprosto nenáročná. Díky tomu, že odolá vodě, ji můžete vytírat mokrým hadrem společně s vhodným přípravkem na tento typ podlahy. Můžete ji vysávat běžným vysavačem (doporučujeme na nástavec použít štětinky) nebo zametat. Avšak dva dny po pokládce podlahy doporučujeme povrch čistit pouze neutrálním čisticím prostředkem. Špinavé vody se zbavíte mopem či vysavačem na vodu a následně podlahu ještě jednou vytřete čistou vodou. Nikdy nepoužívejte k údržbě a čištění vinylových podlah abrazivní čisticí prostředky. Ty mohou poškrábat povrch podlahy.

Vinylové podlahy jsou vyrobeny z materiálu, z něhož v dnešní době výrobci dokážou vyrobit imitace nejrůznějších materiálů, například dřeva či kamene. PVC neboli polyvinylchlorid ovšem neslouží jenom k výrobě měkčeného PVC, ale právě také k výrobě neskutečně odolných podlah. Pokládka probíhá stejným způsobem jako u plovoucích podlah, či je také možné vinyl celoplošně přilepit. Vinylové podlahy můžete díky jejich vysoké odolnosti, především vůči vodě a nárazům, použít téměř kamkoliv, do rodinných domů, veřejných i reprezentačních prostorů.

Pokládka vinylové podlahy se odlišuje dle typu vinylové podlahy. Existují tři typy vinylových podlah: klasické lepené vinylové dílce, zámková vinylová podlaha, samolepicí vinylová podlaha.
V případě klasických lepených vinylových dílců je před samotnou pokládkou nutné, aby byl povrch zbaven naprosto všech nedokonalostí a nerovností. Povrch musí být hladký a rovný, jinak se může stát, že vše, co na podkladu zůstane, se obtiskne/vyrýsuje na povrch vinylové podlahy.
Zámková vinylová podlaha nebo také plovoucí vinylová podlaha se pokládá dvěma možnými způsoby. Tím prvním je, že se krytina nalepí na pevnou podložku a dílce se pak do sebe vzájemně zacvaknou. Z hlediska konstrukce jde o totožný vinyl, jenž je určen k celoplošnému lepení, ovšem s tím rozdílem, že je vrstva spojena s pevným nosičem, do kterého se následně vyfrézuje zámek. Nevýhodou tohoto postupu je, že vinylová podlaha ztrácí odolnost vůči vlhkosti. Druhý způsob pokládání zámkové vinylové podlahy představují silné dílce se zvýšenou tloušťkou a vyztuženou podkladovou vrstvou. Stejně jako plovoucí podlahy mají zámek, který byl vzhledem k vyztužení vyfrézován do vinylové krytiny. Při takto provedené pokládce vinylové podlahy je zachována její hlavní přednost, tedy mimořádná odolnost vůči vlhkosti. Její cena je ale tím pádem o něco vyšší.
Pokud jde o samolepicí vinylovou podlahu, každý dílec zvlášť je opatřen samolepicí vrstvou překrytou slupovací folií. Tu stačí jen sloupnout a dílec přitlačit k očištěnému a hladkému podkladu. Jestliže si ale sami na pokládku netroufáte, neváhejte kontaktovat naše profesionály, kteří vám rádi se vším poradí a pomohou.
Před každou pokládkou je nutné, aby byla pokojová teplota minimálně patnáct až osmnáct stupňů Celsia. Rovněž je zapotřebí před pokládkou materiál rozložit alespoň na dvacet čtyři hodin do místnosti, aby se `aklimatizoval`.

Vyrábí se z PVC, tedy polyvinylchloridu, díky kterému jsou vinylové podlahy mimořádně odolné vůči vodě, oděrům i například prudkým nárazům. Navíc je lze vyrobit v různých designech, vinylové podlahy dokážou napodobit kámen, kov či třeba dřevo. Skládají se z několika vrstev, základem je pevná spodní vrstva, jež slouží jako odolný, pevný a hlavně zvukotěsný podklad. Následně je na ni nanesena vrstva se speciální fólií s vámi vybraným vzorem. Finální vrstvou je vrstva ochranná, často spojená s povlakem polyuretanu, který ochrání podlahu před ošoupáním a jinými způsoby poškození.

Jde o takzvané vinyly nové generace. Rigid označuje vinylovou podlahu, jež má SPC nosnou desku (která je vyrobená z přírodního vápencového prášku, polyvinylchloridu a stabilizátoru). Rigidní vinyly jsou v praxi skutečně velmi pevné, stabilní, odolné a vodotěsné. Svou povahou se proto hodí jak do domácností, tak do komerčních nebo průmyslových prostor.

Jde o polyuretanovou vrstvu, která nese zkratku PU či PUR. Zjednodušeně řečeno jde o film, který tvoří syntetické látky zajišťující skutečně vysokou úroveň ochrany před všemi možnými nečistotami a chemickými látkami. PU vrstvu oceníte zejména v prostorách, v nichž je podlaha skutečně extrémně zatěžována, a kde je zároveň kladen důraz na snadnou údržbu podlahy.

Nevíte si rady s podlahovým topením? Nebo si nejste jisti, zdali se dá použít společně s vaší novou vinylovou podlahou? Vinylové podlahy jsou kombinací toho nejlepšího z plovoucích laminátových a dřevěných podlah. Snadno se pokládají a udržují, rovněž jsou velmi pružné, odolné vůči vodě i chemikáliím, jsou tiché při nášlapu a můžete si vybrat ze spousty designů. Podlahové vytápění zkombinované s vinylovou podlahou je rozhodně správná volba. Teplo se dostane do všech koutů místnosti, neboť stoupá rovnoměrně po celé podlaze. Navíc se tolik nevysušuje vzduch a to především díky tomu, že podlahové topení pracuje s nižšími teplotami než běžné radiátory. Podlahové vytápění stejně jako stěnové a stropní vytápění patří do skupiny takzvaného velkoplošného vytápění, které umožňuje přenášet teplo sáláním. Doporučujeme dva dny před pokládkou podlahy snížit teplotu podlahového topení na maximálně patnáct stupňů Celsia či ho zcela vypnout. Znovu můžete podlahové topení zapnout až ve chvíli, kdy, v případě lepení podlahy, lepidlo zcela vytvrdne. Zároveň nedoporučujeme instalovat podlahové topení na celovinylové plovoucí podlahy, neboť dochází k vysoké roztažnosti materiálu.

Mnozí z nás si pod PVC nebo polyvinylchloridem představí podlahové krytiny, které byly v dřívějších dobách používány zejména v panelových domech. Tehdy ale byla umělá hmota velmi nekvalitní a rovněž plná škodlivých rozpouštědel. Nyní se ale vyrábějí moderní podlahové krytiny, které jsou naprosto odlišné od těch původních. Dnes je vinyl velmi pružný, odolný vůči nárazům, oděru i vodě. Rovněž je také pocitově mnohem teplejší než laminát. Snadno se pokládá a je nenáročný na údržbu. Ke všemu tlumí hluk, proto se nemusíte bát, že by vaši sousedé slyšeli, jak si vaši děti nebo domácí mazlíčci na podlaze hrají. Další výhodou vinylu je, že na rozdíl od masivního dřeva nevysychá. Taktéž je zdravotně naprosto nezávadný. Neobsahuje téměř žádná toxická rozpouštědla, nebo jich obsahuje výrazně méně než například některé dětské hračky. Neobsahuje ani těžké kovy, toxická změkčovadla ani formaldehyd. Většina výrobců garantuje naprostou zdravotní nezávadnost vinylových podlah. Ve většině případů jsou vinylové podlahy rovněž antistatické, elektrostatické a také protiskluzové a odolné vůči UV záření. Jako změkčovadlo PVC a vinylů se používají ftaláty, které zaručují zvýšenou pružnost. Jenže se při užívání podlah mohou uvolňovat a ohrozit tak zdraví lidí a zvířat. Proto se kvalitní výrobci podlah rozhodli investovat do výroby zcela nezávadných látek, které ftaláty nahradily. Místo toho dnes využívají převážně bio změkčovadla. Vinylová podlaha je proto vhodná nejen pro vaše nejmenší, ale také zvířátka. Navíc ani ostré drápky vinylovou podlahu nepoškodí.

Před pokládkou vinylových podlah je zapotřebí, aby byl podklad rovný, pevný a zbavený všech nečistot, mastnoty a prasklin. Povrch vyrovnáme pomocí nivelační stěrkovací hmoty, kterou následně aplikujeme na zcela suchý a soudržný podklad. V případě betonových podkladů je zapotřebí hrubší nečistoty odstranit přebroušením a vysátím. Pokud potřebujete uzavřít trhliny, lze použít dvousložkovou epoxidovou pryskyřici, kterou můžete místit s křemičitým pískem. Dále je také možné použít dvousložkové polyesterové lepidlo. Podložka pod vinylovou podlahou má hned několik funkcí. Zajistí odolnost podlahy a tím zvýší její životnost, zvýší komfort při užívání podlahy a taktéž poslouží jako zvuková izolace. Podložka také vyrovná drobné nerovnosti a zvýší tepelnou izolaci a zároveň izoluje tepelné ztráty. V dnešní době se vyrábí z mnoha druhů materiálů, záleží na tom, o jaký druh vinylových podlah jde. Například pro zámkové vinylové podlahy je nutné, aby byla podložka tvrdá a pevná.

Tento způsob pokládky vinylových podlah volíme tehdy, pokládáme-li podlahu do prostor se zvýšeným výskytem vlhkosti. Celoplošné lepení tak zajistí, aby se vlhkost nedostala pod podlahovou krytinu a tím zamezí vzniku plísní. Lepení je také vhodný způsob pokládky podlahy do domácností, v níž se vyskytují alergici, navíc tlumí hluk při chůzi. Díky lepení proto není zapotřebí pod podlahu umisťovat protihlukovou podložku. Další výhodou lepení je, že zajišťuje lepší tepelnou vodivost, čímž nedochází k žádným tepelným ztrátám.
Nevýhodou lepení podlah je ovšem časová a zejména finanční náročnost. Je zapotřebí počítat s náklady nejen za materiál, tedy lepidlo, ale také na samotné lepení a vysoce kvalitní zpracování podlahové krytiny. Je důležité dokonale vyčistit a vyrovnat podklad. Pokud se chystáte zkombinovat lepenou vinylovou podlahu s podlahovým topením, musíte si uvědomit, že jakmile dojte k poškození topení, bude nutné celou podlahu odstranit a nalepit novou. Při rekonstrukci podlahy rovněž bude potřeba celou podlahu vyměnit a opět se musí zrenovovat i samotný podklad. Lepení podlah provádíme v několika krocích:
• Nejprve si připravíme podklad, zbavíme povrch mastnoty, drobných částic a také povrch dokonale vyrovnáme.
• Rovněž odstraníme starou krytinu.
• Následuje příprava podlahy k pokládce, samotná pokládka a závěrečné dokončovací práce.
Ze všeho nejdříve je důležité spočítat si množství materiálu, který budeme potřebovat. Množství materiálu vypočítáme tak, že délku místnosti vynásobíme šířkou místnosti a přičteme deset procent na odřezky.
Většina dnes prodávaných vinylových podlah, které jsou určeny k lepení, mají na své zadní straně šipku, která určuje směr lepení podlahy. Je proto zapotřebí, aby všechny šipky u jednotlivých dílců ukazovaly stejným směrem. Nejdůležitější je první řada, která vám zároveň poslouží jako pomocná čára. Rovněž můžete zvolit dva typy samolepicích dílců. Jeden typ má lepidlo již na sobě, na druhý typ je nutné použít speciální lepidlo pro lepení vinylové podlahy.
Jakmile dojdete k samotnému lepení dílců a máte již nalepenou první řadu, je důležité, abyste u prvního dílce z druhé řady začínali alespoň o jednu třetinu v přesazení oproti první lamele. Pak vznikne přesazená spára. Před pokládkou nezapomeňte vinylovou podlahu nechat aklimatizovat, minimálně jeden den.

Jaký je mezi nimi rozdíl? PVC je vícevrstvá syntetická krytina, která se vyrábí z měkčeného vinylu neboli polyvinylchloridu. Na trhu je dostupná ve formě role nebo vinylového dílce. PVC se vyrábí v nepřeberném množství vzorů. PVC můžeme rozdělit na homogenní podlahové krytiny, které se hodí zejména do prostorů s vysokým zatížením, například do chodby, školy nebo veřejných prostorů, a na heterogenní podlahové krytiny skládající se ze tří vrstev, jež se od sebe liší složením a provedením.
Nejmodernější PVC splňují všechny hygienické a bezpečnostní standardy, také jsou antialergické. Pokládka PVC je velmi jednoduchá a snadno se udržuje. Rovněž disponuje akustickými a izolačními vlastnostmi. PVC podlahy mají dlouhou životnost, jsou odolné vůči vodě a také jsou relativně levné. Nevýhodou PVC podlahy je především to, že obsahuje velké množství umělých hmot na rozdíl od ostatních krytin a také je velmi náročná úprava podkladu před pokládkou PVC podlahy.
Vinylové podlahy jsou vyrobeny z PVC a lze je realizovat v mnoha designech, dokážou imitovat dřevo, kámen, korek nebo například dlažbu. Jsou vysoce odolné vůči mechanickému i chemickému poškození, jsou elastické, voděodolné a mají i protihlukové vlastnosti. Vinylové podlahy se hodí do domácností, ale například i do hotelů, nemocnic a dalších veřejných prostorů. Vinylová podlaha se snadno pokládá, opravuje a také udržuje. Navíc je k sehnání za rozumnou cenu. Nevýhodou vinylové podlahy, stejně jako PVC, je to, že před pokládkou musí být vytvořen dokonale rovný a čistý podkladový povrch, což bývá velmi časově i finančně náročné. Vinylové podlahy se také často rozpínají.
Veskrze lze ale říci, že mezi PVC a vinylovou podlahu není příliš velký rozdíl, snad jen v tom, že PVC se hodí více do domácností, neboť je měkčí a teplejší.

Při čištění vinylových podlah je zapotřebí pracovat jen s takovými prostředky, které jsou určené k odstraňování nečistot z povrchu PVC a vinylových podlah. Samotné čištění podlahy je závislé na místu, kde se podlaha nachází a také na frekvenci jejího používání. Pokud je na podlaze jenom obyčejný prach, stačí ji vysát nebo vytřít navlhčeným mopem a vhodným čisticím prostředkem. Používejte pouze naředěný čisticí prostředek ve vhodném poměru k míře znečištění podlahy. Pokud je podlaha znečištěná více, zředíme vhodné čisticí prostředky teplou vodou.
Je však rozdíl mezi čištěním a údržbou. Údržba spočívá v tom, že na podlahu naneseme ochranný film, který odpuzuje špínu a další nečistoty. Díky tomu tak zvýšíte její oděruvzdornost a prodloužíte životnost. Alespoň jednou za měsíc byste měli použít speciální prostředky na údržbu a ošetření vinylové podlahy. Tyto prostředky však nanášíme až poté, kdy je podlaha dokonale vyčištěná a zbavená všech nečistot. Pokud podlahu nevyčistíte, může se stát, že prostředky na údržbu nanesete na zaschlou špínu a tu už z podlahy nedostanete.
Ihned po instalaci vinylové podlahy byste měli aplikovat neředěný prostředek na údržbu podlahy tak, aby zatekl i do spojů podlahy a vytvořil ochranný film nejenom na povrchu, ale také právě ve spojích. Ty se pak po jeho zaschnutí stanou vodotěsnými.
Rovněž je zapotřebí jednou za čas použít lešticí prostředky určené pro vinyl, které snižují přilnavost nečistot a chrání podlahu proti běžnému opotřebení. Také lešticí prostředky prodlužují životnost podlahy.

Pokud jste poškodili vinylovou podlahu, bude zapotřebí pořídit nejenom nové náhradní díly, ale také ty správné nástroje. K opravě vinylové podlahy je zapotřebí náhradní dílec, lepidlo, lámací nůž, hořák a horká páječka, dláto a palička a v neposlední řadě žehlička.
Co se na vinylové podlaze poškodilo? Pokud jen průhledná polyuretanová vrstva, existuje několik možností, jak ji opravit, například technologií, která dokáže vyplnit rýhu bez potřeby vyměnit rovnou celý dílec. Pakliže ale došlo k poškození potiskové fólie, bude nutné vyměnit skutečně celý dílec.
Jak budeme postupovat? Je nutné pořídit si náhradní dílec, záplata ovšem musí být větší než zničený prostor. Vzorek dané záplaty také musí navazovat na podlahu. Pomocí lámacího nože proříznete obě vrstvy vinylu. Poškozenou část následně vyjměte a otestujte, zda do vyříznutého otvoru záplata sedí. Pokud sedí, natřete ji lepidlem a položte na vyříznuté místo. Ihned z podlahy setřete přebytečné lepidlo. Nakonec musíte podlahu zatížit.
Opravujete lepenou vinylovou podlahu? Připravte si hořák a páječku. Dbejte hlavně na to, abyste nepoškodili díly okolo opravovaného místa. Odlepení poškozeného kusu podlahy provedete tak, že pomalu nadzvednete roh a následně ho opatrně sloupnete. Pokud vám to nepůjde, použijte dláto a paličku. Při tomto postupu je nutné, abyste s odlepováním začali od středu směrem ke kraji. Opět nezapomeňte z místa odstranit staré lepidlo a další viditelné nečistoty.
Ještě než nový díl přilepíte, překontrolujte si, zda máte správný rozměr a vzor navazuje na podlahu. Nahřejte ho žehličkou, čímž dojde ke změknutí, a přilepte. V případě, že nemáte samolepicí vinylovou podlahu, potřete nový díl vhodným lepidlem a následně ho přilepte.
Pokud se vám dostane lepidlo na ostatní části podlahy, okamžitě ho setřete, protože po zaschnutí už ho bohužel z podlahy nedostanete. Opravené kusy podlahy je nutné zatížit.

Nejprve se podívejte do technického listu kladečského předpisu, který je přiložen k vámi vybrané podlaze. Výrobci si většinou pro své podlahy sami stanovují vhodné podložky, které se následně při pokládce použijí. Jedině tak vám zůstane nárok na plnou záruku. Pokud máte celovinylovou plovoucí podlahu, doporučujeme podložku o maximální tloušťce 1,6 mm. V případě vinylové podlahy Fatraclick ale výrobce zakazuje použití jakékoliv podložky, protože má na spodní straně lamely korkovou izolační vrstvu.

Je nutné zabránit dlouhodobému kontaktu podlahy s gumou, voskovanými povrchy a dalšími nestabilními látkami, neboť může způsobit barevné skvrny, které již nepůjdou odstranit. Guma způsobuje zahnědnutí, žloutnutí i černání povrchu v místě tření. Přestože nejsou skvrny viditelné ihned, v důsledku působení světla, které spouští uvolňování látek do podlahoviny, se dříve nebo později objeví. Proto nikdy na vinylové podlahy nepokládejte kočárky, kolečková křesla, podložky domácích spotřebičů ani například gumovou obuv. Vždy použijte podložku z PVC, polyuretanu, polyetylenu či polypropylenu. V případě, že přeci jen chcete používat kolečkovou židli na vinylové nebo PVC podlaze, je zapotřebí, aby byla opatřena měkkými kolečky typu W dle normy EN 12529. U jiných kolečkových křesel musíte zajistit, aby pod kolečky byla umístěna polykarbonátová podložka.

Lino neboli linoleum je krytina, která je vyrobená z přírodních, tedy obnovitelných materiálů, jako jsou například lněný olej, borovicová kalafuna nebo korek. Podkladem pro linoleum bývá jutová tkanina či plátěná podložka. Naopak PVC krytina je vyrobena ze syntetického materiálu, polyvinylchloridu. Jestliže je při výrobě použito více změkčovadel, vznikne měkčená krytina neboli vinyl v rolích. Vinylové podlahy mají tu výhodu, že se vyrábějí v mnoha dekorech a jsou velmi praktické a odolné a také příjemné při došlapu. Rovněž náklady na údržbu jsou velmi nízké.

Platí pravidlo, že napříč položený dekor prostor opticky rozšíří, naopak podélně položený dekor zase místnost opticky prodlouží.

Výrobní šarže je pro každou vyrobenou várku PVC nebo vinylové podlahy jiná. Může se tak lišit jak odstínem, tak povrchem, někdy může být odchylka velmi výrazná, především u rozdílných šíří PVC, přestože jsou stále ve stejném dekoru. Pokud se chystáte položit PVC krytinu nebo vinylovou podlahu do větších místností, kde bude nutné dávat více pruhů PVC vedle sebe, rozhodně nedoporučujeme kombinovat různé šíře PVC role, a to ani v případě, že se jedná o stejný dekor. Pokaždé si objednávejte zboží jen ve stejné šarži (v případě vinylových podlah dodávaných v balících) nebo z jedné role (v případě PVC ve stejné šíři) či bez jasně viditelných rozdílů (v případě PVC v odlišných šířích).

Je nutné si uvědomit, že vinylové podlahy jsou určeny zejména pro vnitřní prostory a tudíž jsou citlivé na velké výkyvy teplot. Vinylové podlahy proto nedoporučujeme pokládat do prostor s teplotou nižší než pět stupňů Celsia nebo vyšší než třicet osm stupňů Celsia. Také není vhodné pokládat vinyl do místností s přímým slunečním světlem, neboť může způsobit rozpínání podlahy. Nebo můžete použít žaluzie či rolety, které zabrání přehřátí vinylu.

Většina výrobců doporučuje podlahy celoplošně lepit či fixovat. Tím zabráníte vzniku boulí a jiných nerovností. Nikdy ale nepoužívejte lepidla na bázi rozpouštědel. Rovněž nemůžete na zvlněnou volně položenou podlahu uplatnit nárok na reklamaci.

Zejména odolností, odolnost heterogenní vinylové podlahy je dána zejména tloušťkou nášlapné vrstvy. V prostorách, kde se nenacházejí žádné ostré nečistoty, bohatě postačí nášlap o síle 0,2-0,3 mm. Vinylové podlahy, které disponují nášlapnou vrstvou 0,55 mm a vyšší, jsou považovány za zátěžové a jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození. Takové podlahy se mohou pokládat do komerčních i bytových prostor, jsou vhodné také pro kolečková křesla i domácí mazlíčky s ostrými zuby nebo drápy. Vysokozátěžové krytiny se používají především do průmyslových prostorů.

Protože je vinyl syntetický materiál, roztahuje se a smršťuje v závislosti na teplotě. Při výběru vinylové podlahy se proto zaměřte na to, abyste si vybrali vinyl s co nejnižší roztažností. V dnešní době někteří výrobci nabízejí vinylové podlahy s roztažností pouhý 0,1 mm na jeden metr délky.

Nejdůležitější je, abyste nábytek, jenž se dotýká vinylové podlahy, ze spodní, kontaktní plochy zabezpečili speciálními podložkami. Dále čistěte vinylovou podlahu pouze mopem či vysavačem a čisticími prostředky určenými pro vinylové podlahy. Pokud máte vinylovou podlahu v místnosti, kde jsou umístěná i krbová kamna na pevná paliva, opatřete je ochranným plechem nebo podložkou ze stále oblíbenějšího kaleného skla, který plní funkci ochranného i designového prvku.

Pro bezesvárové spoje se používá takzvaný studený svar v případě, že je nutné položit více pásů z PVC vedle sebe. Studený svar představuje čirou tekutinu v tubě, jež naleptá okraje vedle sebe položených rolí PVC, čímž se spojí k sobě. Svařování zastudena můžete využít i v případě PVC s filcem či textilní podložkou.

PVC s filcovým podkladem je na trhu relativní novinkou, filc představuje polyesterovou vrstvu, která krytině poskytuje ještě lepší izolační vlastnosti, zajišťuje tišší chůzi a také umožňuje vyrovnávat drobné nerovnosti na podkladu. To znamená, že PVC s filcovým podkladem je možné položit i na méně hladký povrch. V některých případech je dokonce možné PVC s filcovým podkladem pokládat bez toho, aniž by bylo nutné provádět celoplošné lepení.

Rozdělujeme několik tříd zátěže, která určuje, pro jakou zátěž je podlaha určena:
– hodnou 2 označujeme bytovou výstavbu
– hodnotou 3 označujeme komerční výstavbu
– hodnotou 4 označujeme výrobní a průmyslovou výstavbu
Za touto číslicí se vždy nachází další číslice (1-3), která označuje míru zatížení, 1 znamená nízké zatížení, 2 je střední zatížení a 3 je vysoké zatížení. Máme-li tedy například číslovku 23, znamená to, že podlaha je určena do bytové výstavby s vysokým zatížením podlahoviny.

Obecně platí, že tmavší odstíny působí útulněji, ale zároveň pohlcují světlo. Světlé odstíny interiér prosvětlí a opticky zvětší. V tomto případě vždy záleží především na vkusu zákazníka.

Na povrch podlahových dlaždic je možné instalovat silnější vinylové podlahy, avšak jen pokud na povrchu nedochází k příliš velkým nerovnostem a dalším nedokonalostem. Obecně se na dlaždice nedoporučuje pokládat tenčí vinylové podlahy, jelikož může dojít k takzvané telegrafii, neboli otisku z podkladu v hlavním podlaží. Vinylové podlahy však můžete bez obav položit na betonové nebo keramické podlahy či OSB desky. Před každou pokládkou si ale vždycky nejprve přečtěte všechna doporučení samotného výrobce.

Každý zákazník si musí nejprve uvědomit, zdali touží po designové krytině, která je moderní, nebo mu jde především o cenu. Běžná skladová PVC bývají obvykle mnohem levnější než ten nejlevnější vinyl, zároveň s tím ale také souvisí jeho krátká životnost. Ovšem kvalitní homogenní PVC jsou o něco dražší než vinyly a díky konstrukci také mnohem déle vydrží.

Dle zkušeností je strukturovaný povrch na omak mnohem příjemnější. Navíc je také designovější a elegantnější. Na strukturovaném povrchu také nejsou tolik vidět nejrůznější nečistoty. Zároveň ale pro někoho může být hladký povrch praktičtější z hlediska údržby, především porovnáváme-li ho s povrchem s ostrým strukturováním. Pokud si ale zvolíte podlahu s jemnou strukturou, půjdete zlatnou střední cestou, kterou volí většina zákazníků.

Samozřejmě můžete. Avšak v případě nábytku doporučujeme dát pod nohy plstěné podložky, aby nedošlo k poškrábání vinylové podlahy.

Přestože jde o voděodolné a vodotěsné vinylové podlahy, nedoporučujeme je pro pokládku v exteriéru. Může je poškodit UV záření i časté výkyvy teplot. Navíc pokud si položíte vinylovou podlahu ven, můžete přijít o záruku od výrobce.

WPC je označením pro vinylové podlahy s vodotěsným jádrem nebo také pro vinylové podlahy vyrobené z umělé hmoty. WPC vinyl je vyráběný s dřevoplastovou kompozitní podložkou, která nahrazuje klasickou podložku z PVC. Inženýrský podklad je zase kombinací recyklovaného dřeva a plastové kompozity, jež společně zaručují pevnost a stabilitu, doplněnou vrchní vinylovou vrstvou. WPC je rovněž mnohem silnější než klasický vinyl.
SPC je kompozit kámen-polymer, obvykle se toto označení používá pro luxusní vinylovou podlahu s tuhým jádrem. SPC je absolutně vodotěsný.
LVF je označení pro luxusní vinylové podlahy, které zahrnují WPC i SPC zároveň. Navíc tyto podlahy vypadají ještě o něco lépe a existují buď ve variantě klasické lepicí nebo se zámkovým mechanismem.