• +420 732 653 601

Cementové podlahy

Lité podlahy

Cementové podlahy jsou tradičním a zároveň jedním z nejrozšířenějších typů litých podlah. Jsou osvědčeným a pevným základovým povrchem, na který lze položit svrchní podlahovou krytinu nebo ho překrýt svrchní litou podlahou např. z epoxidu. Cementová podlaha ale může sloužit i bez jakékoli další svrchní vrstvy.

Kde je vhodné realizovat cementovou podlahu

Cementové podlahy se realizují zejména jako pevný a rovný podklad v bytech, rodinných a bytových domech, administrativních budovách i v komerčních objektech a obchodních centrech. Cementové podlahy bez svrchní podlahové krytiny nebo se nejčastěji používají v garážích, výrobních halách, dílnách, skladech a dalších průmyslových budovách.

Výhody cementových podlah

  • Cementové podlahy jsou vhodné i do místností s podlahovým vytápěním. Cement je vysoce tekutý materiál, který dokonale vyplní prostor mezi podkladem, trubkami i kabely podlahového vytápění. Cementová podlaha dobře akumuluje teplo a šetří náklady na vytápění.
  • Cement je materiál, který rychle po vylití vysychá. Proto jsou cementové podlahy dobrou volbou např. pro dřevostavby, sklepy, podzemní garáže i při rekonstrukci starších staveb.
  • Cementové podlahy jsou vhodné dokonce i do prostor s vysokou vlhkostí, kde nelze použít anhydritovou podlahu. Je je možné realizovat např. kolem krytých bazénů, ve sprchách a umývárnách, na veřejných toaletách, ve sklepích nebo podzemních garážích.
  • Jsou vhodné i do vysoce zatěžovaných prostor, jako jsou průmyslové a výrobní haly, sklady nebo garáže.
  • Litá cementová podlaha nemá spáry.
  • Cement je vysoce pevný v tlaku i v ohybu.

Za jak dlouho lze cementovou podlahu začít užívat

Litá cementová podlaha je obvykle pochozí již po 24 hodinách a zatížit ji je možné v rozmezí 72 hodin až sedmi dnů od jejího vylití. Přesné údaje o době tvrdnutí vždy udává výrobce nebo vám je sdělí firma, která podlahu realizovala. Pi tuhnutí cementu je ale třeba vzít v potaz i podmínky v dané stavbě. Vliv vnějších vlivů na vysychání cementové podlahy by měl vždy pro každý konkrétní případ zhodnotit zkušený odborník.

Povrch litých cementových podlah

Povrch správně vylité cementové podlahy je zcela hladký a rovný. Je tedy vhodný i jako podkladová vrstva pro částečné nebo úplné překrytí podlahovou krytinou. Pokud pokládáme plovoucí nebo dřevěnou podlahu, dlažbu nebo koberec na správně zhotovenou cementovou podlahu a správnými postupy, dosáhneme skvělého výsledku. Povrch cementové podlahy lze ale po provedení povrchové úpravy použít i jako přímo pochozí vrstvu. Povrch cementové podlahy je možné přebrousit a poté nalakovat klasickým lakem nebo epoxidem. Alternativou je ošetřit povrch cementové podlahy speciálním olejem s obsahem vosků.


Časté dotazy

Obvyklá tloušťka potěru bez podlahového vytápění bývá mezi 45 až 65 mm. V případě podlahového topení jde o tloušťku mezi 55 až 75 mm.

Samozřejmě ho použít lze. Cementový potěr je oproti anhydritovým litým podlahám na bázi síranů možno použít i v nadměrně vlhkém prostředí. Cementový potěr je proto nejlepším řešením například pro rekonstrukce starších a historických objektů, které nemají správnou hydroizolaci. Rovněž jej můžete použít v saunách nebo v kuchyních.

Bohužel ne. Tyto materiály jsou určeny pouze pro interiéry. Navíc musejí být prostory chráněny před průvanem a cirkulací vzduchu.

Jakmile se podlaha vylije, celá stavba se uzavře na čtyřicet osm hodin. Podlahu je nutné ochránit před slunečním svitem a průvanem. Samotný povrch podlahy je průchozí po uplynutí dvaceti čtyř hodin od vylití.

Jakmile uplyne stanovených čtyřicet osm hodin od vylití podlahy, je zapotřebí, aby potěr pozvolna vysychal. Je proto nutné zajistit dostatečné větrání. Nikdy ale nepoužívejte lokální vysoušeče, které mohou způsobit nerovnoměrné vysychání. To následně může zapříčinit vznik prasklin. Veškeré funkční vlastnosti, která má litá podlaha mít, dostane po uplynutí dvaceti osmi dnů a také jakmile bude vyschnutí pod 1 % hm. Délku vysychání ovšem nelze nijak zobecnit, závisí především na venkovních klimatických podmínkách, které ovlivňují dobu zrání a vysychání anhydritových a cementových podlah.

V případě litého potěru jde o dobu mezi dvaceti čtyřmi až čtyřiceti osmi hodinami. Částečně zatížit podlahu, to znamená provádět lehké stavební práce bez bodového zatížení, můžete po čtyřech až pěti dnech po vylití. Pokud budete montovat stěnové překážky neboli sádrokartony, musíte vyčkat minimálně sedm dní. Záleží však na teplotě a vlhkosti.

Pokud jde o lité potěry na bázi anhydritu, můžete začít zahřívat od sedmého dne po pokládce potěru. V případě litých potěrů na bázi cementu můžete začít s topením až za dvacet jedna dní po položení potěru. První zahřívání probíhá tak, že začíná přívodní teplotou 25°C. Tuto teplotu také udržujete následující tři dny. Každý následující den můžete teplotu zvýšit o 5°C. Nikdy však nepřekračujte teplotu 45°C. Tuto teplotu udržujte další čtyři dny a poté postupně každý den teplotu zase snižujte o 5°C.

To bohužel možné není, lité potěry jsou vhodné pouze pro následnou pokládku všech možných typů nášlapných vrstev, jako jsou vinyl, lino, laminát, dřevo, koberce nebo například dlažba. Taktéž v mnoha případech slouží jako základní, tedy podkladová vrstva pro epoxidové stěrky.

Není. V automíchači si na stavbu přivezeme materiál a směs je následně čerpána našimi vlastními čerpadly. Díky tomu nepotřebujeme k dispozici vodu ani elektřinu.

Na určitou dobu dojde ke ztrátě její pevnosti. Jakmile přijde do kontaktu s vodou, musíte ji okamžitě vysušit na předepsanou hodnotu, jedině tak materiál dostane své původní vlastnosti.

Bohužel ne, tyto podlahy jsou vhodné pouze do vnitřních prostor.

Příčin může být hned několik, v nejčastějších případech je chyba v rychlém vyschnutí podlahy. To způsobuje vysoká nebo naopak extrémně nízká teplota nebo průvan. Dalším důvodem prasklé podlahy může být nesouměrná stlačitelnost izolace, což znamená, že se objevují vzduchové díry mezi polystyrenem. Příčinou může být i brzké zatížení podlahy. Litou anhydritovou nebo cementovou podlahu můžeme začít částečně zatěžovat nejdříve po sedmi dnech od vylití. Možná se ale stala chyba v tom, že byla podlaha vylita na nerovný podklad. Kvůli tomu může být v jednom místě například 4 cm potěru a na jiném až dvojnásob více. Nesouměrnou vrstvu můžete vyrovnat pěnobetonem nebo polystyrenem s nižší stlačitelností EPS 200 S.

Urychlit schnutí můžete dostatečným větráním a v zimě dostatečným topením. Od listopadu do března doporučujeme spíše jen občasné větrání a spíše se zaměřte na udržování stálé teploty v místnosti v rámci procesu temperování.