• +420 732 653 601

Cementové podlahy

Lité podlahy

Cementové podlahy jsou tradičním a zároveň jedním z nejrozšířenějších typů litých podlah. Jsou osvědčeným a pevným základovým povrchem, na který lze položit svrchní podlahovou krytinu nebo ho překrýt svrchní litou podlahou např. z epoxidu. Cementová podlaha ale může sloužit i bez jakékoli další svrchní vrstvy.

Kde je vhodné realizovat cementovou podlahu

Cementové podlahy se realizují zejména jako pevný a rovný podklad v bytech, rodinných a bytových domech, administrativních budovách i v komerčních objektech a obchodních centrech. Cementové podlahy bez svrchní podlahové krytiny nebo se nejčastěji používají v garážích, výrobních halách, dílnách, skladech a dalších průmyslových budovách.

Výhody cementových podlah

  • Cementové podlahy jsou vhodné i do místností s podlahovým vytápěním. Cement je vysoce tekutý materiál, který dokonale vyplní prostor mezi podkladem, trubkami i kabely podlahového vytápění. Cementová podlaha dobře akumuluje teplo a šetří náklady na vytápění.
  • Cement je materiál, který rychle po vylití vysychá. Proto jsou cementové podlahy dobrou volbou např. pro dřevostavby, sklepy, podzemní garáže i při rekonstrukci starších staveb.
  • Cementové podlahy jsou vhodné dokonce i do prostor s vysokou vlhkostí, kde nelze použít anhydritovou podlahu. Je je možné realizovat např. kolem krytých bazénů, ve sprchách a umývárnách, na veřejných toaletách, ve sklepích nebo podzemních garážích.
  • Jsou vhodné i do vysoce zatěžovaných prostor, jako jsou průmyslové a výrobní haly, sklady nebo garáže.
  • Litá cementová podlaha nemá spáry.
  • Cement je vysoce pevný v tlaku i v ohybu.

Za jak dlouho lze cementovou podlahu začít užívat

Litá cementová podlaha je obvykle pochozí již po 24 hodinách a zatížit ji je možné v rozmezí 72 hodin až sedmi dnů od jejího vylití. Přesné údaje o době tvrdnutí vždy udává výrobce nebo vám je sdělí firma, která podlahu realizovala. Pi tuhnutí cementu je ale třeba vzít v potaz i podmínky v dané stavbě. Vliv vnějších vlivů na vysychání cementové podlahy by měl vždy pro každý konkrétní případ zhodnotit zkušený odborník.

Povrch litých cementových podlah

Povrch správně vylité cementové podlahy je zcela hladký a rovný. Je tedy vhodný i jako podkladová vrstva pro částečné nebo úplné překrytí podlahovou krytinou. Pokud pokládáme plovoucí nebo dřevěnou podlahu, dlažbu nebo koberec na správně zhotovenou cementovou podlahu a správnými postupy, dosáhneme skvělého výsledku. Povrch cementové podlahy lze ale po provedení povrchové úpravy použít i jako přímo pochozí vrstvu. Povrch cementové podlahy je možné přebrousit a poté nalakovat klasickým lakem nebo epoxidem. Alternativou je ošetřit povrch cementové podlahy speciálním olejem s obsahem vosků.