• +420 732 653 601

Epoxidové podlahy

Lité podlahy

Epoxidové podlahy jsou zhotoveny z epoxidových pryskyřic. Jsou vhodné pro rodinné a bytové domy, ale i administrativní centra, školy, nádražní haly, výrobní závody a další průmyslové budovy. Využití stále častěji nacházejí i v hotelech, barech, jídelnách, klubech a diskotékách.

Výhody epoxidových podlah

  • Díky hladkému a neprodyšnému povrchu jsou zcela hygienické. V epoxidových podlahách se neusazují plísně ani bakterie; jsou tedy vhodné pro použití v nemocnicích, zdravotnických zařízeních, umývárnách, prádelnách, kuchyních nebo výrobnách a balírnách potravin a všude, kde je třeba zajistit naprostou čistotu prostředí.
  • Epoxid je vysoce chemicky odolný.
  • Jsou lité; nemají tudíž žádné spáry, proto se čistí a udržují snadněji než většina typů podlah. Jsou vhodné i do prašných prostor s velkým provozem a skvěle budou sloužit všude, kde hrozí časté a intenzivní potřísnění nebo jiné znečištění podlahy. Epoxidové podlahy stačí mýt hadrem, mopem nebo čistícím strojem.
  • Patří do střední až vyšší zátěžové třídy a jsou mechanicky odolné proti nárazům a úderům. Jsou tvrdší než polyuretanové podlahy, ale zároveň mají křehčí povrch.
  • Jsou vhodné i do místností s podlahovým vytápěním. Epoxidové podlahy snižují tepelné ztráty a jsou odolné proti vlivům teplotních změn.
  • Jsou stálobarevné, i pokud jsou vystaveny působení slunečního světla.
  • Lze je použít i v exteriérech.

Povrch litých epoxidových podlah

Lité epoxidové podlahy můžeme realizovat v řadě provedení. Můžete si vybrat, zda si přejete epoxidovou podlahu s matným, pololesklým nebo vysoce lesklým povrchem. Navíc vám můžeme zhotovit i epoxidovou podlahu s protiskluzovým povrchem nebo se zajímavým 3D efektem.

Epoxidové podlahy jsou dostupné v široké barevné škále a barevných kombinacích

Epoxidové podlahy je možné zhotovit až ve dvou tisících různých barevných odstínů. Jednotlivé barvy je možné i vzájemně míchat. Každá epoxidová podlaha může být naprostým originálem, dokonale sladěným s ostatními prvky v interiéru. Vhodná volba barev podtrhne vzhled celé místnosti a dodá prostorám dokonalou a jedinečnou atmosféru. Epoxidovou podlahu lze zhotovit tak, aby vytvářela mramorový vzhled, různé vzory nebo obrazce. Dokáže dokonce imitovat i klasickou dlažbu.

Speciální techniky dodají epoxidové podlaze originalitu

Možnosti designu epoxidové podlahy jsou mnohem širší než míchání barev a tvorba vzorů či imitace jiných typů podlahové krytiny. Při pokládce epoxidové podlahy lze do materiálů přidat např. mušle, kamínky, písek, mince nebo barevné a vytvořit tak zcela unikátní podlahu s neotřelým vzhledem, která je sama o sobě uměleckým dílem a designovým interiérovým prvkem. Pro zvýšení efektu lze tyto prvky ještě nakombinovat s použitím epoxidu s 3D efektem.


Časté dotazy

Samozřejmě. Epoxid/polyuretan můžete nanést na podlahu i na zeď. Lze tak snadno vytvořit jednolitý povrch bez spár, který se snadno udržuje. Rovněž je samozřejmostí vyspádování podlahy do odtokových kanálků. Avšak před realizací podkladového povrchu nás raději kontaktujte, povrch musí být perfektně nachystaný, jedině tak následná realizace proběhne hladce.

Velkou výhodou lité podlahy je to, že lze vytvořit přesně takový design, jaký si zákazník přeje. Samozřejmě máme vytvořených několik vzorků podlah, které realizujeme, ale zároveň si můžete vytvořit návrh vlastní. Co se týče barevnosti, řídíme se vzorníkem RAL, navíc barvy můžeme mísit. Rovněž můžeme použít průhledný epoxid/polyuretan a pod něj pak položíme tapetu, logo nebo třeba malbu.

Určitě. Použijeme takový epoxidový povrch, který odolá i vyššímu bodovému zatížení, sněhu i vodě. Epoxid je navíc odolný vůči všem možným chemikáliím a kyselinám. Nevadí mu rozlitý olej ani jiné látky.

Přesnou dobu nelze stanovit, liší se podle použitých materiálů, složitosti souvrství a v neposlední řadě podle rozsahu přípravných prací. Pokládka podlahy do garáží většinou trvá tři až čtyři dny, ale polyuretanová podlaha do rodinného domu může trvat až pět či šest dní.

Vždy používáme pro podlahy v interiérech jen materiály zdravotně nezávadné. Neobsahují proto žádná rozpouštědla ani jiné nebezpečné látky. Sami výrobci materiálů, které odebíráme, podrobují všechny své produkty přísným testům, které souvisejí s obecně platnými hygienickými předpisy a normami. Navíc některé podlahové systémy musejí projít testováním dle vysoce přísných norem pro takzvané čisté prostory. Pak se výrobci musí zaručit, že neovlivní citlivé přístroje ani výrobní procesy. V tomto případě může jít například o uvolňování těkavých organických látek nebo mechanických částic.

Lité pryskyřicové vrstvy můžeme nanášet na nejrůznější podklady, například beton, cementové stěrky, potěry i mazaniny, sulfátové (anhydritové) stěry a potěry, cihly, keramické dlažby, dřevo a kámen. Podklad ovšem musí být velmi pevný a kvalitní, jedině tak nedojde k narušení soudržnosti mezi podkladem a vrchní vrstvou.

V případě betonového či cementového podkladu nesmí vlhkost přesáhnout výši 4 % hm. U sulfátových, sádrových a anhydritových podkladů nesmí být vyšší než 0,3 % hm. Máme však řešení i pro nevyzrálé cementové podklady či pro podklady bez izolace proti zemní vlhkostí. Tato řešení nám dovolují provést konečnou povrchovou úpravu podlahy. Před samotnou realizací si však musíme podklad prohlédnout a jeho stav posoudit.

Samozřejmě to lze. Na podlahy s teplovodním a elektrickým topením můžeme nanést lité pryskyřicové povrchy téměř bez jakékoliv výjimky.

Klasické polyuretanové a epoxidové podlahy můžeme barvit do jakýchkoliv odstínů si přejete dle barevné škály RAL či NCS. U některých sytých odstínů ovšem může nastat lehká barevná odchylka. Rovněž některé syté odstíny mají problematičtější krytí. Také vám zhotovíme podlahu na přání, například s 3D efektem v metalických barvách nebo s efektem mramorování.

Jistě, při pokládce průmyslových podlah používáme zcela zdravotně nezávadné materiály. I průmyslová litá podlaha, pryskyřicová i cementová, může být skvělým designovým prvkem i v obytném interiéru.

V dnešní době už u většiny podlahových systémů spáry v podlaze neprovádíme. Pokud se ale v betonu nebo potěrech vyskytují dilatační spáry, budou vidět i na povrchu závěrečné podlahové stěrky. Také podlahy s vytápěním disponují dilatačními spárami s relativně velkým pohybem. V případě takových podlah pracujeme s pružnými polyuretanovými systémy, které snižují či zcela eliminují výrazné dilatační spáry.

Záruku na nové podlahy dáváme v délce 60 měsíců. Pokud jde o opravy stávajících podlah, pak poskytujeme záruku 24 měsíců. Je ale dobré říct si, co je životnost podlahy. Životností rozumíme nejenom estetickou kvalitu, ale také schopnost podlahy zachovat si hlavní užitné vlastnosti. Každá podlaha má však jinou životnost, kterou ovlivňuje hned několik skutečností. Především záleží na kvalitě podkladového materiálu, samotném návrhu a realizaci podlahy. Také záleží na intenzitě zatížení, druhu provozu nebo způsobu čištění a údržby podlahy.

Naštěstí je údržba podlahy velmi jednoduchá, avšak není zcela bezúdržbová. Každý výrobce poskytuje jiná doporučení pro čištění a údržbu podlahy. Obecně ale platí, že podlahy čistíme běžně dostupnými prostředky na konkrétní druh podlahy, vysáváme ji a čistíme vlhkým mopem. Je ale zapotřebí dát si pozor na agresivní a vysoce koncentrované a kyselé přípravky, které při častém používání mohou mít za následek změnu barvy povrchu.

Aby životnost podlahy byla co nejdelší a zachovala si svůj původní vzhled, pečujte o ni podle doporučení samotných výrobců. Velkou výhodou polyuretanových a epoxidových podlah je, že v případě opotřebení nebo poškrábání se dají snadno zrenovovat. Takovým čištěním a údržbou se ale zabývají specializované firmy, které mají potřebné vybavení a prostředky. Rovněž umíme změnit barvu povrchu, docílíme toho nanesením vhodného barevného podkladového laku. Nejprve stávající povrch očistíme, zbavíme povrch mastnoty, přebrousíme ho a poté naneseme jednu nebo více vrstev vámi zvoleného laku. Tak podlaha získá úplně nový vzhled.