OSB desky jsou často vyhledávané pro realizaci stěn domů, ale využívají se také na podlahy. Víte, z čeho jsou tyto desky vlastně vyrobené? Jak s nimi pracovat a na co si dát pozor, pokud je chcete instalovat na podlahu?
Co je to vlastně OSB
OSB je zkratka anglických slov oriented strand board. V překladu jde v podstatě o orientované třískové desky. Výrobci tyto desky lisují z orientovaných jehličnatých štěpek s použitím pryskyřice. Nejčastěji jde o štěpky z borovice nebo smrku, Výhodou desek je, že jsou tvarově stálé a navíc poměrně lehké. Hodí se pro opláštění konstrukcí stěn, ale také na stropy nebo právě na podlahy. Na podlahy se používají přímo jako vnější pochozí vrstva, případně se používají jako roznášecí vrstva pod plovoucí podlahu. Sympatická je u OSB desek hlavně cena.
Uvažujete o nové podlaze?
Rádi Vám zdarma naceníme odbornou pokládku či údržbu podlahy
V minulosti jste se možná setkali s názvem dřevoštěpkové desky. Nicméně tento název není přesný. Materiál na výrobu jsou opravdu větší, placatější a rozměrově stejné třísky. V povrchové vrstvě jsou třísky orientované souběžně s delší hranou desky. Ve vnitřní pak příčně. Díky tomu jsou desky pevné a také dostatečně tuhé. Při jejich pořizování je třeba dávat pozor na to, zda jde o starší a levnější typy nebo o kvalitnější OSB desky. Ty starší totiž mohou obsahovat formaldehyd. Kvalitnější OSB desky splňují veškeré hygienické normy a nemusíte mít strach je využít do své domácnosti.
OSB desky se rozdělují podle čísel a každé se hodí do jiného prostředí a na jiné účely.
OSB/1 je označení pro desky, které lze použít v interiérech domů a hlavně v suchu.
OSB/2 jsou desky, které lze v suchém prostředí využívat k nosným účelům.
OSB/3 jsou desky ideální pro nosné účely i v prostředí, které je vlhké.
OSB/4 je označení pro desky, které jsou více zatížitelné a nosné. Navíc jsou vhodné i do vlhkého prostředí.
Dobré je také vědět, že označení RH znamená rovné hrany. Zkratka P+D pak značí perodrážku. PD4 ozančuje perodrážku na všech čtyřech stranách OSB desky.
Které desky vybrat na podlahu
Pokud budete z OSB desek dělat podlahu v suchém prostředí, pak můžete pořídit OSB/2. Jestliže však půjde spíše o vlhčí prostředí, pak je lepší se zaměřit na desky OSB/3. Potřebujete udělat podlahu z OSB desek v prostorech, které nejsou často používané? Pak stačí OSB desky s označením RH. Tedy s rovnou hranou. V takovém případě se doporučuje mezi deskami nechat dilatační spáru asi 3 milimetry.
Důležitá je pochopitelně také síla desek. Tu volte podle osového rozestupu nosníků nebo trámů, na které budete desky pokládat. Pro rozestup do 625 milimetrů stačí deska tlustá 18 milimetrů. Jestliže je rozestup nosníků větší, pak je vhodné volit silnější desky. Ideální je tloušťka 22 milimetrů. Záleží však také na tom, jaké je plánované zatížení podlahy. Desky se pak vždy pokládají tak, aby byl směr třísek příčně položený k trámům nebo nosníkům.
Podklad pod OSB desky
Jako podklad se obvykle používá dřevěný rošt. Desky s perodrážkou však lze pokládat i rovnou na rovný povrch. Je však vhodné, aby na takovém povrchu byla položená izolace. Může jít například o Mirelon. Způsob pokládky pak připomíná pokládku plovoucích podlah s perem a drážkou. OSB desky je však potřeba k sobě v každém případě buď nalepit nebo je přišroubovat.
Jak je to v prostoru, který se často používá
Pokud chcete udělat podlahu v prostoru, který budete používat opravdu často, pak je vhodné pokládat na sebe dvě vrstvy desek s perodrážkami. Jde tedy o desky označené jako PD4. Desky se při pokládání dávají vždy příčně na sebe. Tloušťka desek, které budete dávat na sebe může být 12 milimetrů nebo 15 milimetrů. Díky tomu, že pokládáte dvě desky na sebe se tato hodnota zdvojnásobí. Záleží opět na tom, jaký je rozestup trámů nebo nosníků. Pokud budete navíc podlahu z OSB desek pokládat v obytné místnosti, pak je dobré pod desky ještě položit izolační vrstvu.
Na co si dát pozor při pokládce
Desky je dobré do místnosti, kde je budete pokládat přinést minimálně jeden den předem. Díky tomu se vyrovná jejich vlhkost. Samozřejmě je nutné si dávat pozor na perodrážky, které se nesmí ulomit. Perodrážky pak do sebe zasouvejte do nejdál. Nakonec desku doklepněte ideální gumovou palicí. Ideální je klepat na druhé straně desky než je drážka. Pro lepší doklepnutí se vám bude hodit ořezek z jiné desky. Jak již bylo řečeno, v obytných místnostech je vhodné vždy připravit pod desky také izolaci. Nezapomeňte také na okrajích podlahy nechat volné dilatační spáry. Ty by měly být alespoň 15 milimetrů. Pokud chcete, můžete OSB desky k nosným trámům nebo k roštu zafixovat hřebíky, vruty nebo sponami.
Pozvěte si odborníky
Pokládka OSB desek sice není nejnáročnější. Rozhodně existují podlahy, které je mnohem těžší položit. Nicméně pokud chcete mít jistotu, že vše bude provedeno opravdu správně a profesionálně, doporučujeme nechat tuto práci na odbornících, kteří znají veškeré postupy.