Pokud chcete vytvořit pevnou a odolnou podlahu, pak je nutné zhotovit betonový potěr, případně potěr anhydritový. Oba materiály mají svá specifika, výhody a nevýhody. Potěrům je pochopitelně nutné přizpůsobit postup realizace podlahy.
Co je to podlahový potěr
Podlahový potěr je nedílnou součástí většiny podlahových konstrukcí. Podlahový potěr je vlastně základní nosnou vrstvou. Může však také plnit vyrovnávací funkci. Na podlahový potěr se poté pokládá samotná finální krytina, případně ještě samonivelační hmota. Do podlahových potěrů lze obvykle zabudovat také podlahové topení.
Podlahový potěr určitě není to samé jako podlahový beton. Potěr je vrstva podlahové skladby, beton jako takový má mnohem univerzálnější využití. Bavíc do betonu se obvykle používají větší zrna písku než u potěru.
Jaké známe podlahové potěry
Potěr spojený s podkladem – Pokud je potřeba zlepšit vlastnosti povrchu podlahy nebo zarovnat nerovnosti původního povrchu, používá se potěr, který je spojený s podkladem. Běžně se tento potěr nanáší v tloušťce od 10 do 30 milimetrů. Zhotovení potěru spojeného s podkladem je poměrně náročná, jelikož hrozí, že proniknou trhliny nebo defekty ze spodní podlahové vrstvy. Samozřejmě je také důležité, aby se opravdu pevně spojila vrstva potěru s původním podkladem.
Potěr oddělený od podkladu – Někdy není vhodné, aby byl potěr s podkladem spojený. V takovém případě se používá potěr oddělený od podkladu. Vhodný je v případech, kdy je těžké nebo nemožné zajistit kvalitní spojení s podkladem. Potěr je slabší než ten spojený. Obvykle se zhotovuje v tloušťce od 2 do 4 milimetrů. A kdy se používá? Tradičně tehdy, když je základní povrch deformovaný, á trhliny nebo je znečištěný olejem, případně má nátěr. Separační vrstva zamezí defektu spodní vrstvy.
Plovoucí potěr – V některých případech je třeba tlumit kročejový hluk. Obvykle v bytech nebo kancelářských budovách máme zájem na tom, aby nebyl slyšet pohyb po podlaze. V takovém případě se potěrová vrstva nanáší v tloušťce od 40 milimetrů.
Anhydritový potěr
Moderní materiál, který je však čím dál tím oblíbenější. Není divu. Má totiž celou řadu předností. Jeho velkou výhodou je rychlost realizace podlahy. Anhydritovou vrstvu je možné pokrýt svrchní krytinou nebo ji využívat samostatně jako klasickou podlahu. Pokládka anhydritového potěru je poměrně náročná a vždy by ji měli vykonávat profesionálové. Není to jen o znalostech a zkušenostech. K realizaci anhydritového potěru je zapotřebí také speciální vybavení. Navíc je potřeba před prací zohlednit stav podkladového povrchu a také dispozice stavby. Samozřejmě jde také o vnější vlivy, které mohou působit na anhydritový povrch během schnutí a tvrdnutí.
Výhody anhydritového potěru:
Pochozí je po 24 – 48 hodinách. Celkové zatížení je možné po třech dnech.
Minimální smršťování materiálu.
Poměrně snadná realizace pokud ji dělají zkušení řemeslníci.
Lze využít jako svrchní krytinu.
Nevýhody anhydritového potěru:
Negativní vliv na anhydritový potěr má vlhkost.
Působení vlhkosti snižuje pevnost tohoto materiálu.
Teplotně stabilní je anhydrit jen do 45 stupňů Celsia.
Betonový potěr
Pokud se rozhodnete pro betonový potěr, pak vězte, že je charakteristický opravdu dlouhou životností. Samozřejmě záleží na tom, zda je realizace opravdu kvalitní a bez chyb.
Výhody betonového potěru:
Betonový potěr je odolný vůči ohni.
Betonový potěr je hygienicky nezávadný.
Potěr z betonu je odolný vůči vlhkosti.
Nevadí mu vysoká zátěž.
Možné pokrýt svrchní krytinou.
Nevýhody betonového potěru:
Pochozí je betonový potěr až po několika dnech.
Zatížit je ho možné po sedmi dnech.
Vlivem teploty a vlhkosti se doba schnutí může protáhnout.
Nutnost realizace dilatačních spár.
Jak vybrat správný potěr
Při rozhodování je třeba vzít v úvahu hned několik věcí. Budete podlahový potěr aplikovat venku nebo uvnitř? Má tvořit přípojnou nebo naopak samonosnou vrstvu? A jaké zátěži bude finální podlaha vystavená? Bude v potěru vedeno také podlahové topení nebo nikoliv? Otázek je tedy spoustu. Odpovědi na ně vám dají obvykle odborníci, kteří vědí, který materiál a také postup (ruční nebo strojové nanášení) se hodí.
S realizací betonového i anhydritového potěru se samozřejmě můžete obrátit na nás. Naši zaměstnanci jsou perfektně vyškoleni a mají dlouhodobou praxi. K práci používáme jen profesionální nástroje a přípravky a samozřejmě nabízíme komplexní služby. Ušetříme vám čas i spoustu starostí. Zajímají vás ceny realizace podlah? Rádi byste, aby vás navštívil náš technik nebo máte nějakou otázku? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na webových stránkách, emailem nebo klidně telefonicky. Rádi s vámi projdeme veškeré vaše dotazy, přání a zkonzultujeme detaily zakázky.