Profesionální stroje na mytí podlahy obvykle usnadňují práci s úklidem na velkých plochách. Jak se však v široké nabídce strojů zorientovat a vybrat ten nejvhodnější? Poradíme vám, na co se při výběru stroje zaměřit. Pokud si na počátku zodpovíte několik důležitých otázek, určitě s výběrem nešlápnete vedle.
Podlahové mycí stroje obecně nanáší na podlahu čistící roztok, tedy chemikálii naředěnou s vodou. Kartáč pak podlahu čistí a speciální sací trubice pak tekutinu s nečistotami nasaje zpět do sběrné nádoby. Plocha je po vyčištění čistá a vlhká. Pro výběr správného podlahového mycího stroje si musíte definovat, pro jak velké plochy budete stroj používat. Dále je nutné si říci, jaký povrch budete pomocí stroje uklízet. A záleží také na četnosti úklidu. Půjde o nárazové uklízení nebo každodenní provoz?
Rozdělení podlahových mycích strojů:
Podlahové mycí stroje s chodící obsluhou
Podlahové mycí stroje se stojící obsluhou
Podlahové mycí stroje se sedící obsluhou
Podlahové mycí stroje lešticí – drhnoucí (jednokotoučové/ tříkotoučové)
Na co si dát pozor při výběru
Velikost stroje v závislosti na velikosti plochy
Jak velký podlahový mycí stroj budete potřebovat se v podstatě odvíjí od toho, jak velká je plocha, kterou potřebujete vyčistit. Velikost stroje by však měla odpovídat nejen velikosti čištěné plochy, ale také náročnosti profilu podlahy. Nezapomeňte také na členitost prostoru. Stroj se musí při úklidu dostat i do té nejužší uličky v prostoru. Nezapomeňte tedy zohlednit také šířku stroje.
Typ podlahy hraje velkou roli
Vzhledem k tomu, že jsou na trhu podlahové mycí stroje s válcovými a talířovými kartáči, je třeba se rozhodnout, který z nich pro vás bude ten pravý. Samozřejmě to není o tom, který se vám více zamlouvá, ale o tom, který co dokáže. Válcové kartáče obecně lépe drhnou a jsou vhodné na hrubé a nerovné povrchy. Skvěle si poradí s dlažbou, dostanou se do spár i do mezer. Doporučují se také na mytí protiskluzových dlažeb. Často se stroje s válcovým kartáčem využívají také pro členité a zastavěné plochy.
Talířový kartáč je oproti r´tomu vhodný na rovné povrchy. Hodí se na lité podlahy nebo třeba na úklid tělocvičny. Tyto kartáče totiž málo drhnou, ale přitom skvěle dokáží vyleštit a vyčistit podlahu.
Velikost nádrže na tekutiny
Určitě nechcete, aby se obsluha stroje při úklidu velkého prostoru neustále zabývala plněním a vyléváním nádob na vodu. Z toho důvodu je vhodné se při výběru zaměřit také na velikost nádrže na kapaliny. Čím větší objem nádoba bude mít, tím větší plochu budete moci uklidit najednou. Určitě vás potěší, že ať už je nádrž jakkoliv velká, podlahové mycí stroje šetří vodou. Podlahový mycí stroj jí spotřebuje mnohem méně než při manuálním mytí podlahy.
Bateriové, elektrické nebo jiné
Na počátku je třeba se rozhodnout, jaký pohon podlahového mycího stroje vám bude vyhovovat. Na trhu jsou samozřejmě stroje s elektrickým pohonem. Skvělé je, že se nikdy nevybíjí a pokud funguje elektřina, můžete s nimi uklízet v podstatě nepřetržitě. Navíc je seženete za příznivou cenu. Nicméně je nutné je mít stále zapojené v zásuvce a při úklidu kontrolovat kabel. Bateriový pohon má řadu výhod. Žádné kabely, žádná nutnost elektřiny. Naprostá svoboda pohybu. Doba čištění je však závislá na nabití baterie. A také samozřejmě na jejím výkonu. Nutno říci, že bateriové podlahové mycí stroje jsou dražší než ty elektrické. A pak jsou tu ještě další pohony. Ty se používají zejména u velkých mycích strojů se sedící obsluhou. Jde o naftu, benzín nebo plyn.
Hlučnost podlahového mycího stroje
Komfort práce s mycím strojem samozřejmě zvyšuje menší hlučnost. Tu obvykle řeší zejména ti, kteří si nemohou dovolit práci na čištění přesunout mimo provozní dobu. Jde obvykle o firmy, které fungují v neustálém směnném provozu nebo například nemocnice, kde hlučnost není s ohledem na pacienty žádoucí v kteroukoliv denní dobu. Úroveň hluku tedy při výběru určitě nepodceňujte. Nejen, že hluk z přístroje není příjemný pro okolí, ale nepříjemný by pochopitelně mohl být také pro samotnou obsluhu. A ruku na srdce. Kdo by chtěl pracovat v hlučném prostředí, pokud to není nezbytně nutné.
Různé vychytávky a ovládací prvky
Není to sice to nejdůležitější, ale není od věci se zaměřit také na různé funkce přístroje. Některé totiž umožňují upravovat poměr vody a čisticího prostředku nebo jeho dávkování. Jiné přístroje umí přepínat mezi čištěním se saponátem a čistou vodou. Dražší přístroje mívají i moderní dotykové ovládací panely.
Nezapomeňte na vhodné mycí prostředky
Kromě výběru správného a kvalitního mycího stroje se v závislosti na typu podlahy zaměřte také na vhodné chemické prostředky pro mytí. Pokud si budete prostředky vybírat sami bez pomoci odborníků, doporučujeme je raději nejprve vyzkoušet na skrytou a malou část podlahy. Obecně lze říci, že na skvrny od betonu nebo jiné vápenné nečistoty je vhodný přípravek s nízkým pH a na mastnotu jakéhokoli druhu přípravek s vyšším pH.