Epoxidový nátěr do garáže nebo technické místnosti
Domů / Novinky / Epoxidový nátěr do garáže nebo technické místnosti
Každý dům by měl mít sklep, komoru, garáž nebo zkrátka technickou místnost, kam se schová sezónní vybavení, nainstaluje kotel a bojler, případně také parkuje auto. Může jít o prostor, který pán domu využívá jako dílnu. V takovém prostoru se jako ideální řešení podlahy jeví beton. A ten můžete natřít epoxidem. Jde o epoxidový nátěr, který je určený do vlhkých prostor, které jsou často zatížené nejen vodou a saponáty. Jde o odolnou a v běžné domácnosti takřka nezničitelný nátěr, který chrání beton.
Předtím než se udělá epoxidový nátěr
Pokud budete epoxidový nátěr aplikovat na nový beton, musí být vyzrálý. To znamená, že by měl být hotový alespoň čtyři týdny. Zbytková vlhkost v betonu musí být maximálně 10 %. V případě, že je podklad starší, je třeba povrch zdrsnit a odstranit z něj nesoudržné části. Povrch musí být před aplikací epoxidového nátěru v každém případě suchý a čistý. Vždy je potřeba ho zbavit mastnoty, prachu a dalších případných nečistot.
Co je potřeba těsně před nátěrem
Pokud je připravený povrch, je třeba si připravit samozřejmě veškeré nářadí a náčiní. Stejně jako u malování je zapotřebí mít po ruce krycí fólii, malířskou pásku a odměrné nádoby. Zapotřebí bude také míchadlo na míchání barvy a vhodný váleček, kterým se bude epoxidový nátěr na podlahu nanášet. Vhodný je třeba nylonový. Připravený mějte také malý váleček a štětec.
Fólií a malířskou páskou je třeba si vymezit prostor, kam se nemá v žádném případě nátěr dostat. Jistě to znáte z klasického malování. Není to nic složitého. V případě epoxidového nátěru si můžete také vymezit prostor, kam až bude nátěr sahat. Tedy v případě, že s ním nebudete natírat celou podlahu.
Uvažujete o nové podlaze?
Rádi Vám zdarma naceníme odbornou pokládku či údržbu podlahy
Nyní je třeba se pustit do míchání epoxidového nátěru na podlahu garáže. Je velmi důležité dodržovat jednotlivé kroky návodu. Tím se zachovají vlastnosti nátěru. Nejdříve vás čeká příprava první vrstvy. K tomu je potřeba promíchat bázi a pak přidat tvrdidlo. Následně znovu promíchat a vmíchat vodu pro ředění. V případě druhé vrstvy se však už epoxidový nátěr neředí.
Při míchání myslete na to, že to opravdu nelze dělat od oka. Je třeba pečlivě odměřit, abyste dodrželi poměr 1:1 ve vztahu báze a tvrdidla. Následně je důležité nechat namíchanou směs před aplikací 20 minut odstát. Doba zpracovatelnosti je pak však maximálně 1,5 hodiny. Z toho důvodu není vhodné s prací otálet. A ani není vhodné si připravit hned na počátku nátěr na obě vrstvy.
Časové lhůty je opravdu třeba dodržovat. Jestliže začnete natírat dříve, než za dvacet minut, protože budete mít dlouhou chvíli, bude vás to později mrzet. Podlaha totiž bude mít nestejnoměrný lesk a dříve nanesená barva bude ve výsledku matnější.
Začněte v rozích
Nyní je vše dokonale připravené a můžete začít s nanášením epoxidového nátěru. Nejprve vezměte štětec a natřete veškeré rohy, případně na těžko přístupná místa použijte také malý váleček. Až budou tato místa hotová, můžete se pustit do natírání celé podlahové plochy technické místnosti nebo garáže. Epoxidový nátěr je třeba na celou plochu aplikovat rovnoměrně. Už máte hotovo a chcete začít s druhým nátěrem? Nespěchejte. Pro dnešek máte hotovo. Druhou vrstvu můžete nanášet nejdříve po 24 hodinách po dokončení té první. A pokud ani po druhé vrstvě nebudete spokojeni s krytím nebo odstínem barvy, je možné, že bude potřeba nanést ještě třetí vrstvu.
S využíváním počkejte
Po nátěru je nutné počkat alespoň dva dny, abyste mohli místnost používat. Prozatím však jen s malou zátěží. Maximální odolnost povrchu je po čtyřech dnech od nanesení. A ještě jedna věc. Stejně jako při klasickém malování, také při nanášení epoxidového nátěru je nutné hned po malování veškeré pomůcky omýt vodou.
Nechte práci na odbornících
Nebudeme si nic nalhávat. Práce s epoxidovou stěrkou sice není nikterak složitá, je však třeba mít trochu trpělivosti a opravdu dodržovat veškerá pravidla. Vše je třeba přesně namíchat a dodržet technologický postup včetně časových technologických přestávek při práci. Pro někoho to může být opravdu stresující a náročné. A výsledek pak může být horší než očekávání.
Tomu lze jednoduše předejít. Najměte si na epoxidový nátěr odborníky, kteří se podlahami zabývají profesionálně a přesně vědí, jak mají postupovat. Budete tak mít jistotu, že nátěr nanesou na zcela čistý povrch, který má snesitelnou vlhkost. Navíc si můžete být jisti, že budou dodržené veškeré postupy. Do puntíku. A vy? Vy budete mít fůru volného času, který můžete využít podle svých představ.