Líbí se vám kamínkové podlahy? Na pohled jsou opravdu pěkné a vzhledné a dokonce mohou být i odolné. Pokud tedy vyberete opravdu vhodný materiál. Víte, co je to marmolit? A čemu se říká kamenný koberec? Znáte rozdíly? Kam se vlastně kamínkové podlahy hodí? A jak se s nimi pracuje? Dokážete si kamínkovou podlahu vytvořit sami?
Marmolit nebo kamínkový koberec
Na první pohled se může zdát, že v nich není vůbec žádný rozdíl. Vypadají opravdu podobně. V obou případech jde o malé kamínky, které k sobě váže jakési pojivo. V čem je tedy rozdíl? Marmolit je dekorativní omítka na stěny, není tedy určený jako podlaha. Marmolit dobře drží na svislých plochách. Pochopitelně, že bude držet také na podlaze. Není to však materiál vhodný na chůzi. Mimochodem na to upozorňuje také výrobce. Jak je tedy možné, že si někdo marmolit spojuje také s podlahami? Je to prosté. Někteří kutilové nedbají na doporučení výrobce a aplikují ho také na podlahu.
Uvažujete o nové podlaze?
Rádi Vám zdarma naceníme odbornou pokládku či údržbu podlahy
Pokud však chcete mít jistotu, že vám kamínková podlaha bude sloužit, jak má, je lepší použít kamenný koberec, který je pochozí a je na podlahu určený. Kamenný koberec vypadá podobně jako marmolit. Kamínky na koberci jsou však o něco větší a pojí je zcela jiné pojivo. A kam se kamenný koberec hodí? Využít ho můžete jako v exteriéru, tak klidně i v interiéru domu. Jeho použití v interiéru je však dobré pečlivě zvážit. Zajímavě může vypadat například v koupelně nebo také u bazénu, případně ve wellness zóně, pokud ji v domě máte. Skvělé je, že podlaha je odolná vůči vlhkosti.
Představujeme kamínkový koberec
Kamínky v kamínkovém koberci nejsou umělé. Jde o přírodní kamínky, které nebývají uměle barvené. Ačkoli hovoříme o kamenném koberci, určitě nejde o koberec v pravém smyslu slova. Není to koberec, který si koupíte v roli a rozvinete ho do prostoru. Nejde si koupit ani jako kusový koberec. Kamínkový koberec je třeba zalít pryskyřicí a nechat vytvrdnout. Až po vytvrdnutí je pochozí.
Pokud bychom měli kamenný koberec k něčemu přirovnat, pak k polyuretanovým nebo epoxidovým podlahám. Je to v podstatě litá podlaha. Jen jsou v ní navíc ještě přírodní kamínky, který vytváří opravdu zcela jedinečný vzhled.
Jak na aplikaci kamínkové podlahy?
Důležitým krokem je příprava podkladu. Ten bývá betonový nebo se používá samonivelační stěrka. Podklad musí být v každém případě vyrovnaný, suchý a čistý. Nesmí na něm být také velké praskliny. Před aplikací je potřeba si z dřevěných prken vytvořit bednění. Jedině tak zůstane směs na místě předtím, než vytvrdne.
Poté smíchejte pryskyřici a tvrdidlo podle návodu od výrobce a přimíchejte kamení. Vše pořádně zamíchejte. Kamennou směs nanášejte na čistý podklad podle návodu u konkrétní směsi. Vše dokonale vyhlaďte hladítkem. Nakonec nechte vytvrdnout. Kamenný koberec je pochozí zrhuba jeden den po aplikaci.
Ačkoli zní celý postup poměrně jednoduše pro naprostého laika není pokládka vůbec jednoduchá. Doporučujeme proto raději oslovit odbornou firmu, která má s pokládkou kamenného koberce dostatečné zkušenosti. Jedině tak si můžete být stoprocentně jisti, že podlaha bude kvalitní.
Jaké má výhody podlaha z kamínků
Kamínková podlaha může být využita nejen na vodorovné ploše. Částečně ji lze použít také na svislé plochy. Není tak problém vytvořit z ní kamenné schodiště.
Podlaha z kamínků má dobré akustické vlastnosti.
Kamenné koberce jsou odolné proti chemikáliím. Odolají také UV záření a nevadí ji ani vysoké teploty.
Kamenná podlaha nemá žádné spáry, je zalitá po celé ploše. To eliminuje riziko vzniku trhlin. Díky tomu do ní nemůže zatékat voda.
Kamínková podlaha se hodí také do interiéru a není problém pod ní instalovat podlahové vytápění.
Kameny i expoxidová nebo polyuretanová pryskyřice je velmi odolná. Není tak problém kamenný koberec používat pro více zatížené plochy. Některé typy se hodí dokonce do průmyslových prostor nebo výrobních hal.
Pokud je kamínková podlaha dobře nainstalovaná, je také protiskluzová.
Bojíte se, že bude podlaha tvrdá? Pryskyřice zajistí, že je na chůzi velmi příjemná.
Existuje hned několik barevných možností. Vybrat si můžete nejen barevný tˇon. Ale také můžete z kamínků vytvářet nejrůznější vzory a obrazce.
Jaké má kamenná podlaha nevýhody?
Pokud se rozhodnete pro schodiště, počítejte s tím, že aplikace na svislé plochy je o něco složitější. Zkušený řemeslník to však zvládne bez potíží. Nedoporučujeme však schodiště dělat svépomocí.
Líbí se vám hrubá struktura a nevadí vám, že se po ní hůře chodí na boso? Pak je třeba počítat také s tím, že se bude hůře čistit. Venku to však vyřeší kvalitní vapka.
Na velkých plochách mohou kamínky zalité v pryskyřici působit nepřirozeně. Je to však subjektivní pocit.