Samotná pokládka podlahy je mnohdy poměrně jednoduchou záležitostí, kterou by zvládl takřka každý. Potíž obvykle bývá v podkladu. Pro pokládku jakékoliv podlahy je nutné, aby byl podklad rovný. V opačném případě hrozí, že se podlahová krytina poškodí. Jak však podklad pro novou podlahovou krytinu vyrovnat? Jedním z možných řešení je využití samonivelační stěrky.
Kdy je potřeba 100% podklad
Ideální pochopitelně je, pokud je podklad perfektně vyrovnaný vždycky. V případě plovoucí podlahy se však nějaká ta nerovnost ještě ztratí. Pokud však budete podlahu k podkladu lepit, je třeba aby to bylo opravdu na rovinu. Kdyby totiž byla na podkladu nějaký nerovnost, může se protlačit do krytiny. Stěrka na podlahu je ideálním řešením. Nivelační nebo samonivelační stěrka se dokáže na podlaze rovnoměrně rozlít. A věřte, že na milimetr přesně. Na nivelační stěrku na podlahu pak můžete položit jakoukoliv krytinu.
Uvažujete o nové podlaze?
Rádi Vám zdarma naceníme odbornou pokládku či údržbu podlahy
Na první pohled to vypadá opravdu jednoduše. Koupím stěrku, vyliju a počkám. Takto jednoduché to pochopitelně není. V první řadě je třeba vybrat správný typ stěrky na podlahu. Záleží na stávajícím podkladu, ale také na krytině, kterou jste vybrali. Možností je na trhu mnoho. Stěrky se liší podle plánované tloušťky vrstvy a také podle savosti podkladu. Některé stěrky se hodí na samotné vyrovnání podkladu podlahy, jiné pro zalití rozvodů podlahového vytápění domu. S vhodnou stěrkou vám mohou poradit v obchodě, pokud si však chcete být stoprocentně jisti, že nešlápnete s výběrem vedle, pozvěte si firmu, která vám se vším poradí.
Podklad pro stěrku musí být čistý
Samonivelační stěrku je třeba vylít na dokonale čistý povrch. Je třeba podklad zbavit nejen všech nečistot, ale také zbytků fólií, lepenky nebo barev. Je možné, že bude potřeba použít mechanické čištění. Před nákupem stěrky je pak ještě velmi důležité podlahu zaměřit. Díky tomu zjistíte, jak moc je podlaha nerovná. K zaměření postačí vodováha, jednodušší je však zaměření pomocí nivelačního přístroje. V případě větších prostor se pak obvykle používá hadicová vodováha. Při měření je třeba umístit výškové nivelační značky. Do podlahy se vrtají otvory, do kterých se dávají hmoždinky a vruty. Všechny musí být ve stejné rovině. Každý vrtu je tedy jinak zašroubovaný. Podle vrutů zjistíte, jakou vrstvu stěrky na podlahu nalít.
Před samotným rozléváním stěrky je nutné podklad ještě napenetrovat. Ke každé stěrce se hodí jiný penetrační podklad. Podlahu je vhodné natřít klidně i několikrát. Je však vždy třeba počkat, až vrstva nátěru zaschne. Teprve potom je možné aplikovat další vrstvu. Vždy postupujte podle návodu na penetraci. A k čemu vlastně penetrace slouží? Tato vrstva zamezí nasákavosti podkladu. Stěrka pak na podlaze lépe drží.
Čas na nivelační stěrku na podlahu
Vše máte připravené a je čas na namíchání nivelační stěrky. Směs podle návodu smíchejte s vodou. Ideální je použít míchadlo na vrtačce. Hotovo je ve chvíli, kdy vznikne tekutá homogenní hmota. Stejně jako penetraci, i stěrku můžete aplikovat ve více vrstvách. Ta první slouží k zalití drobných nerovností. Až další vyrovná větší plochy. Pokud potřebujete větší vrstvu stěrky, je třeba ji aplikovat ještě v několika vrstvách.
Namíchaná stěrka se na podlahu lije kolmo a postupuje se v řadách, které na sebe navazují. Pro propojení jednotlivých řad se používá zubaté hladítko, které dokáže stěrku rozetřít do roviny podle nivelačních značek. Nalili jste dvě poslední řady? Pak je důležité je projet ježkový válečkem, který stěrku odvzdušní.
Nalitou nivelační stěrku na podlahy je nutné chránit před teplotními šoky, přímým slunečním zářením a také před průvanem. Počítejte s tím, že stěrka nebude hned pochozí. Chodit po ní můžete zhruba po 24 hodinách. Konkrétní čas záleží na teplotě prostředí a také na druhu nivelační stěrky. Po zaschnutí je ještě třeba změřit vlhkost podlahy. Pokud bude v pořádku, můžete začít s pokládáním podlahy.
Postup je třeba dodržet
Proto, aby vše fungovalo opravdu tak, jak má, je třeba dodržet předepsaný postup. Vyrovnat podlahu a položit na ni novou podlahovou krytinou je nejen časově poměrně náročné. Také samotná práce vyžaduje trpělivost a ideálně také zkušenosti. Z toho důvodu je vždy lepší si na vyrovnání i pokládání podlahy pozvat podlaháře, kteří se prací zabývají a neponechají nic náhodě.