Žijete již nějaký ten pátek v mobilheimu a usoudili jste, že by si vnitřní prostory zasloužily drobnou rekonstrukci? Není problém. Rekonstruovat celoroční mobilní dům můžete úplně stejně jako každý jiný domov. Pokud přemýšlíte zejména o výměně stávajících podlah, máme pro vás několik tipů na výběr nové podlahy.
Na co se ideálně zaměřit při výběru podlahy? Měli byste se zajímat o to, jak je podlaha praktická, kolik stojí a jakou má životnost. Pochopitelně vás bude zajímat také její styl, barva nebo dekor. Která kritéria jsou tedy důležitější než jiná? Přečtěte si, jak novou podlahu ideálně vybírat.
Kvalitní podlaha je základ v mobilním domě.
Budete se na ni koukat denně
Při výběru podlahy myslete na to, že ji budete mít neustále na očích. Dále přemýšlejte nad tím, jaké bude mít zatížení a kdo a jakým způsobem po ní bude chodit. Máte zvířata? Chodíte doma v botech? Kolik máte času na její údržbu? Preferujete pohodlnější uklízení nebo dlouhou životnost?
V první řadě myslete na to, že je vhodné vybrat takovou podlahu, která bude ladit se zbytkem interiéru. Je vaše domácnost laděná do moderního stylu, vypadá to u vás jako v Provence nebo upřednostňujete vesnický styl? Stylů je opravdu hodně a ke každému se pochopitelně hodí jiný typ podlahy. Ty mohou být matné nebo lesklé, broušené i škrábané.
Otázka je jestli světlá nebo tmavá
Pokud se nemůžete rozhodnout, zda zvolit světlou nebo tmavou podlahu, vězte, že v malém prostoru můžete tmavší odstíny barev dát právě jen na podlahu. Jedině tak si prostor opticky nezmenšíte. Záleží pochopitelně také na tom, zda je místnost úzká, případně temná. Do takové místnosti patří spíše světlejší podlaha. Myslete však na to, že teplé, syté, tmavší tóny navodí hřejivý dojem. Naopak světlé tóny vytváří pocit prostornosti a vzdušnosti.
Pokud se nemůžete rozhodnout, protože místnosti v mobilním domě jsou poměrně malé, zkuste si v prodejně domluvit zapůjčení vzorků podlahy. Doma je položte na podlahu vedle sebe. Mnohem lépe si tak představíte, jak podlaha bude ve skutečnosti vypadat. Na vzorky se podívejte několikrát během dne, podle toho jak se bude měnit denní světlo.
Praktická neznamená dlouholetá
Je jasné, že ne každý typ podlahy se hodí do všech místností a všech domácností. Do koupelny se obyčejně nejlépe hodí dlaždice. Jejich použití v jiných místnostech je však na pováženou. Pokud nemáte podlahové topení, dlaždice budou studené. Hodí se obecně tam, kde je vlhko. Tudíž je můžete využít také ve vstupní chodbě nebo kuchyni. Této podlaze totiž nevadí větší objem vody. Jediný nedostatek je nutnost čištění spár.
Do obývacího pokoje či ložnice se skvěle hodí plovoucí podlaha. Ta je většinou laminátová. Myslete na to, že její pokládka vypadá jednoduše, ale úplně hračka to není. Navíc tato podlaha opravdu nemá ráda vodu. Vytírat ji musíte vyždímaným mopem a hlavně speciálním přípravkem. Univerzální přípravky laminátu škodí.
Linoleum je praktičtější
Namísto laminátu můžete použít PVC. Umělé linoleum je zřejmě nejoblíbenějším podlahy. Není divu. Jde o poměrně levný typ podlahy, který je snadný na údržbu. Jeho životnost je pochopitelně kratší, ale při běžném používání několik let skvěle poslouží. Vinylová podlaha se prodává především v rolích. Můžete se však setkat také s LVT. Jde o materiál s podobnými vlastnostmi. Jen se neprodává v rolích, ale na dílce.
To má své výhody zejména při poničení části podlahy. Jednoduše vyměníte jeden jediný díl a podlaha je opět jako nová. Stejně jako PVC je však LVT velmi jednoduchá na údržbu. Stačí podlahu pouze zamést nebo vysát a následně vytřít univerzálním přípravkem. Tato podlaha nevyžaduje speciální péči.
Další možností je pořídit si přírodní lineoleum, tedy marmoleum. Má podobné vlastnosti jako PVC, ale je odolnější proti poškození. Hodí se tedy například do domácností se zvířaty. Nebo tam, kde lidé často chodí v botech, zejména v podpatkách.
Dřevo je stálé, ale náročné
Pokud uvažujete o dřevěné podlaze vězte, že jste se rozhodli pro nejdražší a nejnáročnější typ podlahy. Dřevěnou podlahu je třeba mýt speciálním přípravkem, alespoň jednou měsíčně je vhodné podlahu voskovat nebo přetřít olejem a jednou za rok obrousit a nalakovat. Životnost je však opravdu dlouhá. Dřevěná podlaha vás pravděpodobně přežije.
Dřevěná podlaha navíc trpí, pokud je na ní velké množství vody. Rozhodně tedy není vhodná do vstupní chodby nebo do kuchyně, kde se často páří. Myslete na to však také při vytírání a podlahu vždy dokonale vysušte.
Ještě jsou tu koberce
Koberce již dneska nejsou příliš v módě. Pokud se pro ně někdo rozhodne, většinou je to do ložnice nebo dětského pokoje. I to má však své nevýhody. V koberci se snadněji drží prach, je tedy třeba ho opravdu pravidelně luxovat a ideálně jednou ročně čistit mokrým způsobem. Jinak se prachu nezbavíte. Dále je zcela nepraktický v případě nějaké nehody s tekutinami. V dětském pokoji je tedy ideálnější využít jinou podlahu. Alternativou mohou být kusové koberce ke stolkům nebo postelím.
Jsou tu i další možnosti
Nyní jsme vám představili zřejmě nejčastěji využívané typy podlah. Existují však ještě další. Můžete si vybrat podlahu z bambusu, korkové podlahy či lité podlahy. Tyto podlahy jsou však finančně náročnější.