Dřevěné podlahy patří mezi jeden z těch nejdražších druhů podlahových krytin. Jejich poměrně vysokou pořizovací cenu ale plně kompenzuje celá řada jejich hodnot. Zaprvé jsou velice originální a v interiéru působí exklusivním dojmem. Zadruhé jsou potom pravidelně udržované a dobře vyskládané dřevěné podlahy doslova nesmrtelné. Dnes se podíváme na to, jak se o ně starat, aby si udržely svůj lesk a krásu.
Dřevěné podlahy vydrží desetiletí.
Používejte jen specializované čisticí prostředky
To se sice zdá jako malá nadsázka a malá domů pro výrobce speciálních přípravků. Jenže důležitost tohoto bodu je pro zdraví dřevěné podlahy naprosto zásadní. Dřevěné podlahy jako takové se nikdy nemají čistit chlorovými prostředky a mnohdy je lepší se kvůli klouzání vyhnout i prostředkům založeným na mýdle. Speciální přípravky na čištění dřevěných podlah a parket jsou běžně k dostání v podlahářstvích i hobby marketech.
Uvažujete o nové podlaze?
Rádi Vám zdarma naceníme odbornou pokládku či údržbu podlahy
Dřevěné podlahy pochopitelně začnou časem ztrácet svůj lesk a vitalitu. Postupně dojde na exponovaných místech k různým barevným změnám, nebo na pohled i k silnému poškrábání. To je přirozené a pro udržení dokonalé formy je potřeba pravidelné přelakování krytiny. To zvládnou podlaháři, kteří nejdříve za pomoci brusek musí dokonale odstranit a vyčistit starý lak a poté teprve nanést novou vrstvu. Obnova lakování na dřevěných podlahách rozhodně není všední záležitostí a někdy se bavíme i o desítkách let, než to bude mít smysl.
Co dělat s rozestupující se podlahou?
Především starší domy a podlahy pracují, díky čemuž mohou postupem času odstupovat od sebe. To se v malém rozmezí bude stávat vždycky. Vždy je lepší zavolat odborníky k práci. Pokud jde o malé mezery, tak většinou dojde k zadělání tmelem patřičné barvy, aby voda nepronikla pod krytinu. V případě, kdy se krytina hýbe už výrazně, je potom potřeba mnohem náročnější údržba. A to její rozebrání a opětovné seskládání.