• +420 732 653 601

Lité podlahy a podlahové nátěry

Lité podlahy

Realizace a údržba litých podlah

Příklad cenové nabídky realizované zakázky:

Průmyslová epoxidová stěrka – 60m²

Technologický postup + ceny:
Broušení podkladu smirkem 80,-/m²
Vysátí a příprava podkladu 25,-/m²
Epoxidová penetrace 190,-/m²
Aplikace epoxidové stěrky (2mm) 650,-/m²
Manipulace a závoz materiálu 1500,-/jednorázově
Doprava 500,-/den
Cena celkem 945,-/m² Konečná cena zakázky

59.200,-

Vysoká odolnost a dlouhá životnost

Lité podlahy jsou pevné a snesou i enormní zátěž. Řadíme mezi ně podlahy cementové, epoxidové, anhydritové, polyuretanové a kamenné koberce. Používají se v místech, kde je velký provoz, a většina z nich může být použita jak v interiéru, tak v exteriéru.

Lité podlahy se často používají v průmyslových a montážních halách, skladech, administrativních centrech, garážích nebo na chodbách bytových domů. Obvykle jsou realizovány i v bytech a bytových a rodinných domech. Často jsou používány jako podkladová plocha pro položení podlahové krytiny jako je linoleum, marmoleum, vinylová nebo dřevěná podlaha, korek, parkety i dlažba.

Oblíbenost litých podlah stoupá i v domácnostech

Poslední dobou se lité podlahy stále častěji uplatňují i jako vlastní podlaha i v bytech, obytných místnostech a kancelářích. Nové technologie přinesly širokou škálu barev a designů litých podlah. Zejména epoxidové, polyuretanové a anhydritové podlahy dokáží v interiéru zázraky a jejich barevná škála a možnost tvoření designu si nijak nezadá s linoleem, marmoleem nebo dlažbou.

Díky absenci spár se lité podlahy snadno a rychle čistí a zejména epoxidové a polyuretanové podlahy jsou vhodné i pro nemocnice, zdravotnická zařízení, výrobny potravin, kuchyně i jídelny. V interiérech bytů a domů jsou skvělým řešením pro alergiky a astmatiky i malé děti.

Jsou ideální volbou také do místností, ve kterých je nainstalováno podlahové topení. Pokud se rozhodnete pro realizaci lité podlahy, svěřte ji odborníkům. Naše firma vám kvalitně a v nejkratším možné čase zhotoví kvalitní litou podlahu přesně podle vašeho přání bez ohledu na to, zda se jedná o podklad pro položení svrchní podlahové krytiny nebo svrchní podlahovou vrstvu.


Časté dotazy

Jakmile se podlaha vylije, stavba se musí na čtyřicet osm hodin uzavřít. Rovněž je zapotřebí, aby se k podlaze nedostaly sluneční paprsky a byla ochráněna před průvanem. Po uplynutí dvaceti čtyř hodin je povrch podlahy průchozí.

Jakmile uplyne čtyřicet osm hodin od nalití potěru, je nutné aby potěr pozvolna vysychal. Toho docílíme dostatečným větráním. Nikdy k tomuto účelu nepoužívejte lokální vysoušeče, které způsobují nerovnoměrné vysychání, čímž mohou vzniknout praskliny. Všech užitných vlastností podlaha dosáhne po dvaceti osmi dnech od vylití a zároveň musí dojít k vyschnutí pod 1 % hm. Bohužel je ale délka vysychání velmi individuální a závisí na venkovním počasí. To ovlivňuje dobru zrání a vysychání jak anhydritové, tak cementové podlahy.

Po uplynutí doby dvacet čtyři až čtyřicet osm hodin od vylití podlahy, je podlaha průchozí. Nedoporučujeme ale podlahu zatěžovat, částečná zatížitelnost, ovšem bez stavebních prací bez bodového zatížení, je možná až po čtyřech nebo pěti dnech od vylití. K montáži stěnových přepážek (sádrokartonů) můžete přistoupit nejdříve po sedmi dnech od vylití, záleží však na teplotě a vlhkosti.

Těch může být hned několik. Nejčastějším důvodem je to, že povrch podlahy vyschne příliš rychle. To je způsobeno vysokou nebo naopak velmi nízkou teplotou nebo průvanem. Dalším důvodem mohou být vzduchové díry mezi polystyrenem, takzvaná nesouměrná stlačitelnost izolace. Důvodem praskliny může být i příliš brzké zatížení podlahy. Litou podlahu z anhydritu a cementu můžeme částečně zatěžovat nejdříve po uplynutí sedmi dnů od vylití. V neposlední řadě může být důvodem i nesouměrná vrstva litého potěru, kdy je podlaha vylita na nedostatečně vyrovnaný podklad. Následkem toho je pak v jednom místě 4 cm potěru a v jiném může být například až 8 cm potěru. Doporučujeme proto použít polystyren s nižší stlačitelností EPS 200 S nebo také můžete podlahu vyrovnat pěnobetonem.

Je zapotřebí dostatečně větrat a v zimních měsících také dostatečně topit. Mezi listopadem a březnem doporučujeme pouze nárazové větrání a zároveň v místnosti s litou podlahou udržujte teplotu na určité úrovni v rámci procesu temperování.

To se liší hlavně dle použitého materiálu, složitosti souvrství a také podle rozsahu přípravných prací, které s realizací lité podlahy souvisejí. Realizace podlahy do garáží většinou zabere tři až čtyři dny, pohodlná a designová podlaha do domácností většinou trvá pět až šest dní.

Samozřejmě, pracujeme pouze s materiály zdravotně nezávadnými. Neobsahují škodlivá organická rozpouštědla ani jiné nebezpečné látky. Sami výrobci podrobují své výrobky testům dle platných hygienických předpisů a norem. Některé podlahové systémy dokonce bývají podrobovány ještě náročnějším testům dle vysoce přísných norem pro takzvané čisté porosty, kde je nutné zaručit, že v žádném případě neovlivňují citlivé přístroje a výrobní procesy. V tomto případě se jedná například o uvolňování VOC neboli těkavých organických látek či mechanických částic.

Dají se nanášet na různé podklady, například na beton, cementové stěrky, potěry a mazaniny i na sulfátové stěrky, kámen nebo například cihly a dřevo. Podklad ale musí být pevný a kvalitní, aby nedošlo k narušení soudržnosti mezi podkladem a vrchní užitnou vrstvou.

Vlhkost podkladu nesmí přesáhnout 4 % hm, v některých případech (u sulfátových, sádrových nebo anhydritových podkladů) nesmí být vyšší než 0,3 % hm. U nevyzrálých cementových podkladů nebo podkladů bez izolace proti zemní vlhkosti přicházíme s jiným řešením, které nám umožní provést konečnou povrchovou úpravu podlahy. Předtím ale potřebujeme individuálně posoudit vlastnosti podkladu.

Samozřejmě. Lité pryskyřicové povrchy lze nanést na podlahy s teplovodním i elektrickým topením a to bez jakýchkoliv omezení.

Výhodou litých podlah je, že je lze barvit do všech možných odstínů barevné škály RAL nebo NCS. Ovšem některé syté odstíny mají jisté barevné odchylky od originálu. Stejně tak mají některé syté odstíny problematické krytí. Podlahy také mohou být provedeny s 3D efekty v metalických barvách nebo například s efektem mramorování. Rádi vám zpřístupníme naše vzorníky, abyste si mohli vybrat vzor podle svého vkusu.

Ano, většina podlahových systémů nepotřebuje v podlaze spáry. Pokud se ale v betonu nebo potěrech dilatační spáry vyskytují, promítnou se i na povrchu finální podlahové stěrky. I podlahy s podlahovým vytápěním jsou opatřeny dilatačními spárami. Na ty ale lze použít vysoce pružné a komfortní polyuretanové systémy, které snižují nebo zcela eliminují výrazné dilatační spáry.

V případě nových podlah poskytujeme záruku v délce 60 měsíců, u oprav stávající podlahy poskytujeme záruku 24 měsíců. Co se ale životností rozumí? Jde nejen o estetickou kvalitu, ale především její schopnost zachovat si hlavní užitné vlastnosti. Každá podlaha má ale jiné vlastnosti a ovlivňuje je hned několik proměnných, například kvalita podkladového materiálu, návrh a provedení podlahy nebo intenzita zatížení podlahy a druh provozu či četnost a způsob údržby podlahy.

Čištění a údržba litých podlah je naštěstí velmi jednoduchá a komfortní. Není však zcela bezúdržbová. Každý výrobce lité podlahy vydává své vlastní doporučení, v zásadě ale platí, že je čistíme běžně dostupnými čisticími prostředky určenými na lité podlahy, podlahy vysáváme a čistíme navlhčeným mopem. Pozor si však dávejte na vysoce koncentrované, agresivní čisticí prostředky, které mohou ovlivnit zbarvení povrchu podlahy.

Aby si podlaha zachovala svůj původní vzhled, musíme o ni také správně pečovat, nejlépe dle doporučení od samotného výrobce. Velkou výhodou litých podlah je hlavně to, že pokud se na podlaze objeví oděry či škrábance, dají se snadno opravit čištěním a impregnací, tyto činnosti ale svěřte raději profesionálům, kteří mají to správné vybavení.
Rovněž je možné provádět renovaci povrchu včetně změny barvy podlahy. To se provádí nanesením vhodného barevného podkladového laku. Postup je následující – stávající povrch očistíme, odmastíme a zbavíme ho všech nežádoucích částic, následně ho přebrousíme a poté na plochu naneseme jednu nebo více vrstev barevného laku. Tak podlaha získá zcela unikátní vzhled.