• +420 732 653 601

Betonové podlahy

Tvrdé podlahy

Betonové podlahy jsou neznámějším a nejpoužívanějším typem litých podlah. I když jsou dnes mnohdy nahrazovány modernějšími materiály, stále jsou díky svým přednostem v mnoha případech nenahraditelné. Beton je pevným a tvrdým povrchem, který lze použít jako podklad pro pokládku svrchní podlahové krytiny nebo i jako vlastní nášlapný povrch. Můžeme ho i opatřit svrchní vrstvou, která mu dodá luxusní vzhled v libovolném barevném podání. Vhodným nátěrem na betonovou podlahu je např. Epoxid, který je stejně jako beton možné použít i ve vysoce zatěžovaných prostorách, zvyšuje komfort při chůzi a navíc ho lze zcela sladit s charakterem místnosti.

Kde je vhodné realizovat betonovou podlahu

Betonové podlahy se realizují v bytech a bytových domech, rodinných domech, obchodních a administrativních centrech, budovách úřadů, školách, obchodech, v komerčních objektech. V těchto typech budov obvykle složí jako nosný podklad, na který se následně pokládá podlahová krytina od dlažby a kamene přes dřevo a parkety až po linoleum nebo koberec. Betonové podlahy jsou typické v i průmyslových halách, výrobnách a skladech, garážích, a dalších průmyslových budovách. V těchto objektech se obvykle již nepokládá podlahová krytina, jelikož provoz v nich vyžaduje opravdu nosnou, pevnou a odolnou podlahu, která vydrží i enormní zatížení.

Typy povrchové úpravy betonových podlah

  • Betonové podlahy strojně hlazené mají strojově vyhlazený a ošetřený nástřikem, který zvyšuje mechanickou odolnost podlahy. Jsou vhodným provizorním řešením podlah ve skladech, garážích a průmyslových halách, ale neměly by být vystaveny vlivu chemikálií.
  • Betonové podlahy strojně hlazené se vsypem se používají jako konečná úprava povrchu, která se obvykle nepokrývá svrchní podlahovou krytinou. Vsyp se přidává do čerstvé betonové mazaniny a jeho množství by mělo být 3-5 kg na metr krychlový. Vsypem je obvykle čedič, křemík nebo korund. Povrchová úprava betonové podlahy se vsypem se provádí rotační hladičkou. Na závěr je třeba povrch naimpregnovat, aby se zamezilo předčasnému vysychání a usnadnila se údržba povrchu podlahy. Impregnaci betonové podlahy se vsypem je vhodné opakovat v závislosti na jejím zatížení v intervalu 3 – 6 měsíců.

Výhody betonových podlah

  • Betonové podlahy mají vysokou pevnost v tlaku a jsou odolné vůči nárazům, obrusu a otěru. Jsou vhodné i do vysoce zatěžovaných prostor.
  • Mechanické vlastnosti betonové podlahy jsou vždy dány třídou betonové směsi.
  • Betonová podlaha má šedou barvu. Je ji ale možné nabarvit na požadovanou barvu.
  • Betonové podlahy je možné instalovat do místností s podlahovým vytápěním.
  • Betonová podlaha je pochozí již po 48 hodinách a překrýt svrchní podlahovou krytinou ji je možné již po sedmi dnech. Vždy je třeba ale vzít v potaz třídu betonu a podmínky v dané stavbě.